מדריך ליוצאים למסע פונדקאות – חלק א’: הליך פונדקאות בחו”ל ומומחים שנדרשים לתהליך

פונדקאות היא אפשרות מצוינת להרחבת המשפחה, אך היו מוכנים לתהליך ארוך, יקר ורגשי שבסופו יחכה לכם תינוק חדש. הליך פונדקאות מיועד לאנשי שאינם יכולים להיכנס להריון תקין ובריא באופן עצמאי. בהליך הפונדקאות, אישה אחרת (הפונדקאית) נושאת ברחמה את העובר של ההורים המיועדים ולאחר הלידה מוסרת את הילד להורים הנרגשים שהופכים להוריו החוקיים.

עד לאחרונה, הליך הפונדקאות בישראל היה שמור לזוגות הטרוסקסואליים בלבד. לאחר מכן התהליך הותר גם לנשים יחידניות ולבסוף גם לגברים יחידנים ולזוגות הומוסקסואליים. על אף שישראלים רבים בוחרים לבצע הליך פונדקאות בישראל, יש לא מעט זוגות ויחידים שמעדיפים לצאת למסע הפונדקאות שלהם מעבר לים. הליך זה דומה מבחינה טכנית להליך הפונדקאות שנעשה בארץ אך טומן בחובו בירוקרטיה ותהליכים שונים שחשוב להכיר לפני שבוחרים לבצע הליך פונדקאות בחו״ל.

בין אם אתם שוקלים לבצע הליך פונדקאות בישראל או במדינה זרה, אתם צריכים להיות מוכנים לתהליך שהוא הרבה יותר ארוך, יקר ואמוציונלי ממה שאנשים רבים מצפים – לא במקרה אנו מכנים זאת “מסע פונדקאות”. אלה הדברים שחשוב שתדעו על התהליך.

מה חשוב לעשות לפני שיוצאים למסע פונדקאות?

  • לימדו את הז’רגון.
  • חקרו את החוקים במדינת היעד ואז שכרו עורך דין.
  • בנו את “צוות” הפונדקאות שלכם ובחרו בקפידה את אנשי המקצוע שילוו אתכם.
  • מצאו את הפונדקאית ואת תורמת הביציות שלכם (במידה ויש צורך בכך).
  • הבינו את העלויות הכרוכות בתהליך ואת הדרכים להפחית אותן.
  • הכירו את כל היתרונות והחסרונות של הליך פונדקאות במדינות שאתם שוקלים. 
  • החליטו אם אתם רוצים לחסוך את כל הפעולות הללו ולעבור את התהליך באמצעות סוכנות פונדקאות מקצועית ואיכותית.

לימדו את הז’רגון של עולם הפונדקאות

יש מספיק מילים בז’רגון של עולם הפונדקאות כדי למלא מילון שלם. עד סיום התהליך אתם בוודאי תדברו ב”שפת פונדקאות” מושלמת אבל הנה כמה הגדרות ומונחים בסיסיים שיעזרו לכם להתחיל:

“פונדקאית”, או “נשאית”, היא אישה שמסכימה לשאת ילד עבור אדם או זוג אחר – אשר בתורם מכונים “הורים מיועדים”.

ב”פונדקאות הריון”, הצורה החוקית היחידה בישראל, משתמשים בביציות מתורמת או מהאם המיועדת ליצירת עוברים, כך שאין קשר ביולוגי בין הפונדקאית לתינוק. ב”פונדקאות מסורתית” שמותרת במספר מדינות בעולם, נשאית משתמשת בביציות שלה כדי ליצור הריון – כלומר היא תהיה קשורה ביולוגית לילד. פונדקאות זו אינה חוקית בישראל ובמרבית המדינות המפותחות.

“פונדקאות חמלה”, המכונה גם “פונדקאות אלטרואיסטית”, מתייחסת להסדר שבו הפונדקאית מסכימה לשאת ילד להורים המיועדים ללא פיצוי. בפונדקאות “מסחרית” אשר מקובלת במדינות מסוימות, הפונדקאית מקבלת פיצוי כספי. 

חקרו את החוקים במדינת היעד ואז שכרו עורך דין

חוקי הפונדקאות משתנים באופן משמעותי ממדינה למדינה. במדינות מסוימות יש חוקי פונדקאות מקיפים וקפדניים אשר נאכפים באופן מסודר, מדינות אחרות אינן מסדירות באופן מלא את תחום הפונדקאות, ישנן מדינות, כמו חלק ממדינות ארה”ב אשר מאפשרות לבצע פונדקאות מסחרית ולעומתן, ישנן מדינות שמאפשרות פונדקאות אלטרואיסטית בלבד.

חקרו את ההיבט המשפטי במדינת היעד וקבלו מושג לגביי מחיר פונדקאות בחו״ל או בארץ אך אל תיכנסו לפרטים הקטנים – לשם כך השתמשו בשירותיו של עורך דין מיומן שיכול לסייע לכם בהשלמת מסע הפונדקאות שלכם ביעד הנבחר.

בנו את צוות הפונדקאות שלכם ובחרו בקפידה את אנשי המקצוע שילוו אתכם.

יש שאומרים שצריך כפר שלם כדי לגדל ילד אחד, אבל במקרה של פונדקאות נדרש “כפר” שלם כדי להשיג הריון.

ישנם מספר אנשי מקצוע חיוניים לתהליך הפונדקאות. עליכם לבחור את המומחים שילוו אתכם במסע שלכם, בין אם באופן עצמאי ובין אם באמצעו סוכנות פונדקאות. אלו אנשי המקצוע העיקריים שידרשו לתהליך:

מומחים רפואיים

מומחי הפוריות יבצעו בדיקות רפואיות, יצרו עוברים ויעזרו לפונדקאית שלכם להיכנס להריון המיוחל. מכיוון שמדובר בתהליך ארוך, אינטימי ומרגש, חשוב למצוא רופאים שתרגישו בנוח איתם ותוכלו לסמוך עליהם.

עורך דין בתחום הפונדקאות

תצטרכו לנהל משא ומתן על חוזים משפטיים עם הפונדקאית ועם תורמת הביציות שלכם – מדובר בחוזים מורכבים הן מבחינה משפטית, הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית. לכן חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בתחום הפונדקאות שיעזור לכם לנווט בשני נושאים קריטיים: החוקיות של חוזי פונדקאות במדינת היעד, והצעדים הדרושים כדי לבסס את זכויות ההורים שלכם על הילד שיוולד מהתהליך.

אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש

כחלק מתהליך הפונדקאות, מדינות רבות ידרשו מכם ומהפונדקאית שלכם לעבור לעבור בדיקה על ידי פסיכולוג מיומן בשלב מוקדם של התהליך. זהו שלב חיוני בתהליך. שימוש בצדדים שלישיים כדי ליצור את המשפחה החדשה שלכם יכול להיות פולשני ורגשי, ומטפל מקצועי יכול לעזור לכם להתמודד עם כמה מהרגשות הבלתי צפויים שיכולים להתעורר אצלכם. 

מומחי ביטוח פוריות

כאשר עוברים הליך פונדקאות בחו”ל, ייתכן שתצטרכו לעבוד עם מומחה לביטוח פוריות כדי לוודא שההריון של הפונדקאית שלכם מכוסה. לפעמים תוכנית הביטוח של פונדקאית עצמה תכסה את ההריון שלה, אבל לא תמיד. אם אתם מתכננים להשתמש בתורמת ביציות, ייתכן שתצטרכו גם ביטוח מיוחד עבורה. כדי להסדיר כראוי את כל הנושא הביטוחי, עליכם לפנות למומחה ביטוח פוריות במדינת היעד ולוודא שיש ברשותכם את כל הביטוחים הדרושים לתהליך.

מסע הפונדקאות שלכם יהיה תלוי באפקטיביות של הצוות הזה ובאופן בו כל אחד מהם ישתף פעולה. לכן חשוב לפנות למספר אנשי מקצוע ולקבל עליהם המלצות לפני שתבחרו את אלו שילוו אתכם לאורך התהליך המורכב הזה.

סוכנות הפונדקאות סורמום היא סוכנות פונדקאות מובילה בארץ אשר מעניקה שירותי פונדקאות מקיפים ואיכותיים בישראל ובשלל מדינות אחרות. אנו מעניקים לכל אדם את השירות הטוב ביותר וצועדים אתכם יד ביד עד לסוף התהליך ולהסדרת מעמדו של התינוק כילדכם החוקי. 

האם לבחור בתהליך של פונדקאות אלטרואיסטית ומהן בכלל העלויות של הליך פונדקאות? כל התשובות בחלק ב’ של המדריך ליוצאים למסע הפונדקאות.