fbpx

פונדקאות בישראל

לביצוע הליך הפונדקאות בישראל מספר יתרונות ברורים, ובראשם טעמי הדת, השפה ויכולתם של ההורים המיועדים להיות שותפים מלאים להליך ולקחת בו חלק משמעותי ואינטגרלי.

הפונדקאות בישראל מוסדרת ומאושרת מתוקף “חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד יילוד) – התשנ”ו, 1996”, המוכר יותר בשם “חוק הפונדקאות בישראל”. החוק נחקק לאחר פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון, כתולדה של מאבק ארוך שנים להסדרת הזכויות והחובות של כל הצדדים המעורבים. החוק בישראל מתיר לזוגות הטרוסקסואלים – נשואים וכאלה החיים תחת הסכם חיים משותפים – להגשים את חלומם להפוך להורים באמצעות הליך פונדקאות. לאחרונה, השתנה החוק בישראל ורווקים (משפחות חד הוריות) וזוגות חד מיניים זכאים לפונדקאות בישראל.

מדוע לעשות את הפונדקאות בישראל עם מרכז “סורמום – משפחה יוצרת משפחה”?

אנו, במרכז סורמום, מודעים היטב לכך שתהליך הפונדקאות הינו תהליך אינטנסיבי, רגיש, מורכב, אפוף אי-ודאות ומאוד טעון רגשית עבור ההורים המיועדים והאם הפונדקאית. נוסף על כך, מדובר בתהליך מורכב ועדין המתנהל תחת פיקוח הדוק של המדינה. מכאן, שתהליך מסוג זה מצריך מקצועיות, דיסקרטיות והתחשבות רבה והתנהלות קפדנית אל מול כל הגורמים המעורבים – החל בהורים המיועדים, דרך האם הפונדקאית, וכלה בוועדת משרד הבריאות ומשרד הפנים.

הנסיון רב השנים שלנו בהליכים אלה מאפשר לנו, בסורמום, לדאוג לכם. אנו דואגים לקצר לכם את הביורוקרטיה, לחסוך לכם זמן יקר, כסף רב ועגמת נפש, ולעשות הכל על מנת להקל עליכם ולהביא להגשמת חלומכם לילד משלכם בצורה הטובה והנעימה ביותר.

פונדקאות בישראל עם שי לי פונדקאות

פונדקאות בישראל

ליווי צמוד במהלך תקופת הטיפולים – אתכם לאורך כל הדרך

מרכז “סורמום – משפחה יוצרת משפחה” מלווה את ההורים המיועדים ואת האם הפונדקאית לאורך כל תקופת הטיפולים, ההיריון, הלידה וכל הנדרש אחריה עד להגעת הצאצא שנולד למשפחתו החדשה. על מנת להקל על התהליך, אנו מסייעים להורים המיועדים ולאם הפונדקאית לבנות מערכת יחסים טובה ויציבה, המאפשרת מעורבות גבוהה מצד אחד, ושמירה על גבולות ברורים, מצד שני. לגבולות ברורים אלה חשיבות רבה, משום שהם מאפשרים את מסירת היילוד להורים המיועדים ללא כל בעיה או משקעים רגשיים. התמיכה הרגשית הניתנת על ידי צוות המרכז והמומחים העובדים עמנו, הן להורים המיועדים והן לפונדקאית, נועדה ליצור רשת ביטחון ומעקב קבוע, ולהקל על התהליך מכל הבחינות – רפואית, ביורוקרטית ופסיכולוגית.

שרותי סורמום בהליך פונדקאות בישראל כוללים:

  • איתור ואבחון של פונדקאית מתאימה מתוך המאגר הקיים ובהתאם לרצונות וצרכי ההורים המיועדים.
  • ביצוע כל הבדיקות הרפואיות הנדרשות בצורה מקיפה.
  • ליווי רפואי, משפטי ורגשי מקצועי הניתן על ידי צוות המומחים העובד עמנו ומסייע, תומך ומייעץ לנו וללקוחותינו מתחילת התהליך ועד לסופו.
  • הסדרה וקיצור של כל התהליכים הביורוקרטיים והמשפטיים הכרוכים בפונדקאות – החל מדרישות משרד הבריאות, דרך הלידה וכלה בהסדרת מעמדו המשפטי של התינוק לאחר הלידה.

למידע נוסף על חוק הפונדקאות בישראל, לחצו על הקישור הבא.

פונדקאות בהלכה

כדי להבטיח תהליך פונדקאות לפי ההלכה, קבעו הפוסקים כך: אם פונדקאית לפי ההלכה צריכה להיות יהודיה, בכדי למנוע חששות לגבי דתו של הילד.

אחד מחברי הוועדה המאשרת את הבקשות לפונדקאות לפי ההלכה, הינו רב, שתפקידו לבחון את הבקשות והתאמתן לדרישות ההלכתיות הנ”ל.

לכן, בשנים האחרונות, נולדו בתהליך הפונדקאות ילדים למשפחות דתיות מכל הזרמים שקיבלו את מרב הגיבוי ההלכתי לעניין.

פונדקאות לדתיים

זוגות דתיים רבים פונים אלינו כדי לממש תהליך פונדקאות לאחר שקיבלו המלצה רפואית לפונדקאות ואישור מרבני הקהילה שלהם.

לסורמום יש שיתוף פעולה פורה במיוחד עם מכון פועה, מכון שמנוהל ע”י רבנים ונותן פתרונות הלכתיים לבעיות רפואיות.

במהלך השנים הרבות בהם סורמום פונדקאות קיימת, טיפלנו במאות זוגות דתיים, החל מדתיים לאומיים ועד חרדים מחסידויות שונות.

סורמום פונדקאות מטפלת ברגישות, בהבנה , ובניסיון רב בזוגות דתיים הנזקקים לתהליך.

בתהליכי הפונדקאות בישראל מחוייבת הפונדקאית להיות בת דתה של האם המיועדת, בכל מקרה של הורים מיועדים יהודים,

תוצג להם פונדקאית יהודיה בלבד מה שמבטל את הצורך בגיור הילד כפי שנעשה בפונדקאות בחו”ל שם הפונדקאיות לא יהודיות. במקרה שההורים המיועדים ישתמשו בתרומת ביציות מגויה, הילד שיוולד יהיה יהודי בגלל דת הפונדקאית.

לכן, בשנים האחרונות, נולדו בתהליך הפונדקאות ילדים למשפחות דתיות מכל הזרמים שקיבלו את מרב הגיבוי ההלכתי לעניין.

פונדקאות ליחידניות

ביולי 2018 שונה חוק הפונדקאות והחל אישור פונדקאות לאם יחידנית.

החוק קבע שאישה יחידנית המבקשת להפוך לאם או להרחיב את משפחתה באמצעות פונדקאות תאושר בתנאים הבאים-

  • יתאפשר שימוש בביציות שנשאבו מגופה של היחידנית עד גיל 43.
  • לא תותר תרומת ביציות
  • הזרע יהיה מתרומה מזוהה או אנונימית.

בדברי ההסבר לחוק החדש נכתב- “לאחר בחינת המלצות ועדת מור יוסף הוחלט כי יש להרחיב את מעגל הנשים הזכאיות לבצע פונדקאות בישראל גם לנשים בלא בן זוג, הסובלות מבעיה רפואית שבשלה הן נדרשות לבצע את ההליך, ובכך לאפשר לכל אישה הסובלת מבעיה רפואית לעבור את ההליך בישראל בלא קשר לשאלת מעמדה האישי. הצעת חוק זו באה ליישם את ההחלטה האמורה.”

עלות פונדקאות

עלות פונדקאות בישראל לא נקבעה בחוק והתשלום נקבע על ידי הזוג והפונדקאית יחד עם זאת הסכומים יציבים. עלות פונדקאות כיום עבור הריון ולידה הוא 170000 שקלים.

זהו סכום הבסיס ומתלוות אליו הוצאות נוספות המפורטות בהמשך.

עלות פונדקאות בישראל

הורים מיועדים הנכנסים לתהליך פונדקאות משלמים עבור החלק הבירוקרטי של התהליך הכולל הוצאות איתור, מיון, תשלום לפסיכולוגים המאבחנים את הפונדקאית ואותם ותשלום לעורך הדין המכין את ההסכם, אחראי על יעוץ משפטי להורים ומנהל את קרן הנאמנות עד 6 חודשים לאחר הלידה. בנוסף משלמים ההורים המיועדים עבור פגישת הייעוץ המשפטי שהפונדקאית מקבלת מעורך דין מטעמה.

מעבר לסכום הבסיס מקבלת הפונדקאית החזר על הוצאותיה השוטפות במהלך התהליך עבור, נסיעות, תרופות, שמרטפות לילדיה בזמן בדיקות וטיפולים הקשורים לתהליך, כסף עבור ביגוד הריון, אובדן שעות וימי עבודה ומשק בית. ישנם תעריפים מדוייקים לכל הסעיפים האלה והפונדקאית תקבל את הכספים לאחר שתמלא טבלת הוצאות מפורטת שתאושר על ידי ההורים המיועדים שיתנו הוראה לנאמן לשלם לפונדקאית.

חשוב לציין כי עלות הפונדקאות בארץ וההוצאות מחוייבות להיות קשורות באופן ישיר לתהליך הפונדקאות.

בנוסף תקבל הפונדקאית פיצוי כספי עבור מקרים חריגים כגון- לידת תאומים, ניתוח קיסרי, טיפולי הפקדת עוברים שלא צלחו, פיצוי על פעולות פולשניות כגון- בדיקת מי שפיר, דילול עוברים, היסטרוסקופיה ועוד,יעוץ פסיכולוגי וייעוץ משפטי לאחר חתימת ההסכם.

הכסף כולו כולל התוספות והפיצוי על מקרים חריגים שהופקד לפני שההורים המיועדים ואם פונדקאיות חותמים על הסכם פונדקאות בוועדה, ההפקדה של הסכום המלא היא תנאי לחתימה והוועדה לנשיאת עוברים לא תאשר להורים מיועדים לחתום עם פונדקאית על הסכם לפני שהופקדו הכספים בחשבון נאמנות.

הפקדה נעשית לחשבון נאמנות המנוהל על ידי עורך הדין, במהלך התהליך ועל פי הוראות כתובות המגיעות מההורים המיועדים, יבצע עורך הדין העברות לחשבון הפרטי של הפונדקאית.

כמו כן, ההורים המיועדים מחוייבים לשלם לאם פונדקאית עבור ביטוח חיים ובריאות פרטי, התשלום נעשה בהוראת קבע מחשבונם הפרטי של הזוג ומשולם מיום חתימת ההסכם ועד שישה חודשים לאחר הלידה.

מן התקשורת על סוכנות הפונדקאות שלנו

Back to Top
Product has been added to your cart