פונדקאות מעבר לים: מהו מחיר פונדקאות בחו”ל ומה חשוב לדעת על התהליך?

חלק משמעותי מהילדים שנולדו באמצעות פונדקאות להורים ישראלים, נולדו בהליך פונדקאות במדינה אחרת. סוכנות הפונדקאות “סורמום” תומכת באפשרויות השונות העומדות בפני ישראלים לביצוע הליך פונדקאות בארץ או במדינות אחרות ברחבי העולם.

הכירו את אפשרויות הפונדקאות הבינלאומית העומדות לרשותכם

פונדקאות נעשית בשלל מדינות ברחבי העולם, אך חלק מהאפשרויות יהיו טובות יותר מאחרות עבורכם ויתאימו לצרכים השונים שלכם. אנו מציעים פגישות אישיות ומקצועיות בהן נערכת סקירה של אפשרויות מותאמות אישית כדי לעזור לכם להחליט האם לעבור הליך פונדקאות בישראל או לצאת לחו”ל לצורך פונדקאות ומהו מסלול הפונדקאות המתאים עבורכם.

האם להישאר בישראל או לנסוע לחו”ל לצורך פונדקאות?

זוהי שאלה אישית, שהתשובה עליה תלויה בלוח הזמנים שלכם, בתקציב, ביחס לסיכון ובערכים האישיים שלכם. פונדקאות בישראל עשויה להיות פחות יקרה מחלק מאפשרויות הפונדקאות במדינות אחרות. עם זאת, ישנן מדינות שיאפשרו לכם לעבור הליך פונדקאות זול יותר מאשר בארץ. פונדקאות בישראל גם נותנת לכם את ההזדמנות להיות חלק מלא מההריון של הפונדקאית שלכם ומונעת רבות מהמורכבות הלוגיסטית והמשפטית של עבודה עם פונדקאית בחו”ל.

המכשול השכיח ביותר עבור פונדקאות בישראל הוא לוח הזמנים הלא ברור, אשר עבור הורים רבים מהווה גורם משמעותי. למרבה הצער יש מחסור בפונדקאיות בישראל, ומבחינה מציאותית פונדקאות בישראל אינה ניתנת להשגה עבור כל מי שזקוק לעזרה של פונדקאית בתוך פרק זמן קצר יחסית.

חלק מהמדינות אינן מגדירות את ההורים המיועדים כהוריו החוקיים של הילוד לאחר הלידה וישנן מדינות בהן החוקים בנוגע למעמדו של היילוד פשוטים יותר. שיקול נוסף שיש לקחת בחשבון בבחירת המדינה בה תעברו הליך פונדקאות הוא האכיפה והתנאים של התהליך על ידי מערכת החוק והאכיפה באותה מדינה. הליך פונדקאות בחו”ל במדינות מסוימות יכול להציע תהליך מובנה יותר למציאת פונדקאית, יחד עם הוודאות המשפטית של הסכם פונדקאות מוכר או בר אכיפה. 

באילו מדינות ניתן לעבור הליך פונדקאות?

מדינות שונות ברחבי העולם נוקטות בגישות שונות לפונדקאות. בחלקן, פונדקאות אסורה לחלוטין (למשל ברוב יבשת אירופה) מה שאומר ששירותי פונדקאות אינם זמינים ואף יכולים להיות עבירה פלילית.

במדינות אחרות, אין חוק העוסק ספציפית בפונדקאות. בחלק מהן, צצו תוכניות פונדקאות, כולל במדינות עניות יותר כמו הודו, תאילנד, נפאל וקמבודיה. ראינו דפוס שחוזר על עצמו במדינות כאלה שבהן פונדקאות הפכה פופולרית ולאחר מכן (לעיתים קרובות מאוד בפתאומיות) הוגבלה על ידי ממשלת המדינה בעקבות תשומת לב תקשורתית שלילית או חששות אתיים. לאחר מכן, שירותי פונדקאות עוברים ליעד לא מוסדר אחר שבו הדפוס חוזר על עצמו. הורים מיועדים ופונדקאיות בשלב של תהליך פונדקאות כשהוא כבר סגור, עלולים להישאר חסרי ודאות כאשר פונדקאיות בהריון מודאגות מעונשים וההורים המיועדים עומדים בפני מכשולים מייגעים להחזיר את ילדיהם הביתה.

חיפוש פונדקאות ביעד לא מוסדר הוא אפוא לא משהו שצריך לצאת אליו מבלי להעריך את הסיכון במלואו.

עם זאת, ישנן מדינות מסוימות שיש להן מסגרת חוקית התומכת במפורש בפונדקאות על ידי התרת שירותי פונדקאות והכרה משפטית בהורים המיועדים כהורים החוקיים. כמה מסגרות פונדקאות כאלה מספקות שירותי פונדקאות רק לתושבים שלהן, אך חלקן נותנות מענה גם להורים ממדינות אחרות והן אלו שהפכו ליעדי פונדקאות פופולריים ומסודרים.

לפיכך, נכון לעכשיו, אפשרויות הפונדקאות הבינלאומיות העיקריות לזוגות ויחידים מישראל הן:

פונדקאות בארה”ב – נגישה לזוגות (הטרוסקסואליים והומוסקסואליים, נשואים או לא נשואים) ולהורים יחידניים.

פונדקאות בקנדה – נגישה לזוגות (הטרוסקסואליים והומוסקסואליים, נשואים או לא נשואים) ולהורים יחידניים.

פונדקאות בקולומביה – נגישה לזוגות (הטרוסקסואליים והומוסקסואליים, נשואים או לא נשואים) ולהורים יחידניים.

פונדקאות בגאורגיה – זמינה רק לזוגות הטרוסקסואליים נשואים.

סוכנות הפונדקאות “סורמום” תומכת בפונדקאות מבוססת מערכות יחסים וככזו מסייעת בניהול וליווי מסעות פונדקאות בינלאומיים במדינות שונות. פגישת סקירת האפשרויות שלנו מנחה את ההורים המיועדים להבין את כל האפשרויות הבינלאומיות העומדות לרשותם.

כמה עולה פונדקאות בינלאומית?

ישנם הבדלים משמעותיים בעלויות הקשורות לאפשרויות הפונדקאות השונות בעולם והבנת התקציב שלכם עשויה להיות אחד החלקים המשמעותיים ביותר בקבלת ההחלטות שלכם.

מחיר פונדקאות בחו״ל הוא לא קבוע ונתון לשינויים בעקבות פרמטרים שונים, אך פונדקאות בגיאורגיה לרוב תהיה האפשרות הזולה ביותר לעומת פונדקאות בארה”ב למשל, שנחשבת כאפשרות היקרה ביותר כיום. 

שיקולים משפטיים

אין חקיקה גלובלית של פונדקאות, ולמרות שזה יכול להיות אטרקטיבי להיכנס להסדר פונדקאות במדינה שמכירה בכם כהורי היילוד מיד לאחר הלידה, תצטרכו לקחת בחשבון שבמדינות מסוימות הליך הסדרת מעמדו החוקי של הילוד עשוי להיות מורכב יותר. חשוב גם להבין בבירור מהו תהליך החזרת ילדכם הביתה. 

כמו כן, חשוב לקבל ייעוץ לגבי הדרישות החוקיות במדינת היעד. בארה”ב למשל, לחלק מהמדינות יש צווים לפני לידה, לחלק יש צווים לאחר לידה וחלק מהמדינות לא מתירות פונדקאות. חשוב לוודא שאתם עומדים בכל דרישות החוק.

בחירת שותפים מקצועיים

בכל הסדר פונדקאות בינלאומי תזדקקו לשותפים מקצועיים שיוכלו לעזור לכם למצוא את הפונדקאית המתאימה (ולתורמת ביציות במידת הצורך), לעבור טיפול הפריה חוץ גופית וכן טיפול רפואי במהלך ההריון והלידה.

בקיאות בדרישות החוק הרלוונטיות במדינת היעד וכן בישראל. אנשי מקצוע ביעדי פונדקאות מסוימים מציעים שילוב של שירותי ליבה אלו, בעוד שבאחרים תצטרכו להעסיק צוות של שותפים מקצועיים שעובדים יחד ביעילות. ייתכן שתזדקקו גם לתמיכה מקצועית אחרת, לרבות ייעוץ ביטוחי, ייעוץ ועזרה בהסדרת פעולות מעשיות כמו נסיעות, לינה ותמיכה לאחר לידה עבורכם כהורים טריים.

אנו, בסוכנות סורמום, מסייעים ומלווים הורים רבים במסע הפונדקאות שלהם בארץ ומעבר לים. נשמח לסייע גם לכם. לקביעת פגישה ולפרטים נוספים, צרו איתנו קשר.