הליך פונדקאות ליחידניות: איך עושים את זה והאם זה בכלל אפשרי בישראל?

הליך פונדקאות הוא הליך מאתגר מבחינה רגשית. מדובר בתהליך ארוך וממושך שלא תמיד משיג את התוצאה הרצויה בהפריה הראשונה. לעיתים מציאת הפונדקאית לא פשוטה ולעיתים ישנם קשיים פרוצדורליים או רפואיים בדרך להריון המיוחל. 

אך כאשר מדובר בזוג אשר צועד יחד במסע הפונדקאות הוא חולק את הקשיים המשותפים בעוד שעבור נשים יחידניות, המסע עשוי להיות מאתגר אף יותר. עם זאת, נשים רבות זוכות מדי שנה להרחיב את משפחותיהן עם ילד חדש שבא לעולם וזה שווה הכל.

אם את יחידנית ושוקלת לצאת למסע פונדקאות כדי להביא לעולם ילד, הכנו לך צידה לדרך שכוללת את כל מה שחשוב לדעת על פונדקאות ועל האפשרויות העומדות לרשותך.

אך לפני הכל – מהי בכלל אם פונדקאית?

ישנם שני סוגים של פונדקאיות:

פונדקאית מסורתית – זו אישה שעברה הזרעה מלאכותית עם הזרע של התורם ולאחר מכן נושאת את התינוק ברחמה ויולדת אותו עבור ההורה או ההורים המיועדים. בפונדקאות מסוג זה, הפונדקאית למעשה בעלת קשר גנטי ליילוד. משום כך היא אינה חוקית במדינות רבות, כולל ישראל. 

פונדקאות הריון – באמצעות הפריה חוץ גופית (IVF) מומחי הפוריות יוצרים עובר המורכב מזרע של תורם ומביצית של האם המיועדת או של תורמת. העובר או העוברים מועברים לפונדקאית והיא נושאת את ההריון. בפונדקאות הריון אין לפונדקאית כל קשר גנטי לתינוק וזוהי הפרקטיקה הנפוצה ביותר כיום במרבית המדינות.  

למי מיועדת פונדקאות?

נשים יחידניות יכולות לשקול פונדקאות מכמה סיבות:

 • בעיות רפואיות שאינן מאפשרות להרות
 • עברת כריתת רחם
 • מצבים שהופכים את ההריון לבלתי אפשרי או מסוכן עבורך, כגון מחלת לב חמורה
 • ייתכן שתרצה לחשוב על פונדקאות אם ניסית אך לא הצלחת להיכנס להריון עם מגוון טכניקות רבייה מסייעות, כגון IVF

פונדקאיות גם הפכו את ההורות לאופציה עבור אנשים שאולי לא יוכלו לאמץ ילד, אולי בגלל גילם או מצבם המשפחתי.

מציאת הפונדקאית המתאימה

איתור אם פונדקאית מתאימה עשוי להיות מאתגר, לכן ייתכן ותידרשי להמתין זמן ממושך עד שתימצא הפונדקאית שתתאים לתהליך. ישנם מספר דרכים שבהן תוכלי למצוא את הפונדקאית האידיאלית עבורך:

 • חיפוש עצמאי אחר פונדקאית שעונה על דרישותייך
 • פניה לסוכנויות פונדקאות במדינות זרות 
 • פניה לסוכנות פונדקאות ישראלית שפועלת מול פונדקאיות בארץ ובשלל מדינות בעולם

סוכנות  פונדקאות מהווה גורם מתווך בינך לבין הפונדקאית ועוזרת לך לבצע התקשרות עם פונדקאיות שעונות על העדפותייך ודרישותייך. לסוכנות איכותית ומקצועית יש קשרים ענפים בתחום הפונדקאות ולכן קל לה לקדם את מציאת הפונדקאית המתאימה עבורך. 

סוכנות הפונדקאות “סורמום” מחברת בין זוגות ויחידים לפונדקאיות בארץ ובעולם כבר שנים רבות. אנו ממפים את הצרכים והעדפות של כל לקוח ובהתאם ממקדים את החיפוש אחר הפונדקאית המתאימה עבורו. אנו פועלים מול מאגרי פונדקאיות ותורמות ביציות בשלל מדינות ומלווים את כל תהליך הפונדקאות מתחילתו ועד הסדרת מעמדו החוקי של התינוק החדש במשפחתו החדשה. 

מי יכולה להיות פונדקאית?

לכל מדינה ישנם חוקים וקריטריוניים שונים המגדירים מי יכולה להיות פונדקאית. אלו הקריטריוניים בישראל:

 • אישה בגיל 22-38
 • אישה בריאה ובמצב רפואי תקין
 • אישה שעברה עד ארבע לידות ואם לילד אחד לפחות
 • אישה שלא עברה יותר מניתוח קיסרי אחד
 • אישה שמגדלת לפחות ילד אחד
 • אישה שילדה תינוקות בריאים, במועד המתאים ובמשקל לידה תקין
 • אישה שעברה לכל היותר ארבע לידות כאשר לידת תאומים נחשבת לידה אחת
 • אישה שאינה חווה משבר אישי כמו גירושין, פרידה, או מחלה של בן משפחה

היכן ניתן לעבור הליך פונדקאות לנשים יחידניות?

הליך פונדקאות ליחידניות הפך לחוקי בישראל בשנים האחרונות ומאפשר לנשים יחידות להביא לעולם ילד באמצעות פונדקאית, כל עוד היא עומדת בהגדרות המאפשרות לקיים הליך פונדקאות. בארצות הברית גם כן ניתן לעבור הליך פונדקאות עבור אישה יחידה וכן במדינות נוספות ברחבי אירופה ואמריקה. לא בכל המדינות פונדקאות לאישה יחידה הינה חוקית ולכן חשוב לבדוק היטב את המדינות שכן מאפשרות זאת ואת שלל השיקולים השונים הכרוכים בבחירה בכל מדינה. 

בישראל החוק קובע כי על אחד ההורים המיועדים להיות בעל קשר גנטי לילד ולכן אם את מעוניינת להביא לעולם ילד בפונדקאות בישראל, הביציות המשמשות להפריה צריכות להיות שלך. 

אם לא ניתן להשיג הריון תקין מהביציות שלך, תוכלי לפנות לסוכנות הפונדקאות שלנו ונשמח ללוות אותך בתהליך הפונדקאות המתאים ביותר עבורך כך שיכלול גם תרומת ביצית עבור התהליך.

מדוע מומלץ לעבור הליך פונדקאות באמצעות סוכנות פונדקאות מקצועית ומיומנת? 

כאמור, הליך פונדקאות הוא תהליך ארוך ומטלטל מבחינה רגשית. בנוסף הוא כרוך בסוגיות משפטיות וחוקיות שצריכות להיפתר על הצד טוב ביותר על מנת שההורה המיועד או ההורים המיועדים יחשבו כהוריו החוקיים של התינוק לאחר לידתו. 

לכל מדינה ישנם חוקים ותנאים משלה ולכן בכל יעד שתפני אליו, חשובה תמיכה משפטית מקצועית עם מומחיות בפנדקאות במדינת היעד. סוכנות פונדקאות איכותית ובעלת ניסיון עשיר כמו “סורמום”, מאפשרת לך לקבל סיוע וליווי משפטיים איכותיים וקפדניים שיגנו על זכויותייך באופן הטוב ביותר, הן בארץ והן בחו”ל. 

בנוסף, המומחים שלנו ילוו אותך לאורך כל תהליך הפונדקאות כך שתוכלי לקבל מענה רגיש ומקצועי לכל פניה ולכל חשש שעשי לעלות לאורך התהליך. 

הסוכנת שלנו מעניקה שירותי פונדקאות ותרומת ביציות איכותיים בישראל אך פועלת גם במגוון מדינות באירופה ובאמריקה. בכל מדינת יעד אנו עובדים עם מרכזי הפוריות והמרכזים הרפואיים הטובים והמתקדמים ביותר ומעניקים לפונדקאית שירותים רפואיים ופסיכולוגיים מקצועיים ותמיכה רגשית לאם המיועדת. 

מדי שנה אנשים רבים זוכים להרחיב את משפחתם בעזרתינו.נשמח ללוות גם אותך במסע המופלא של הפונדקאות. היכנסי לראות כמה מסיפורי ההצלחה שלנו ומה מספרים עלינו.