לב אחד מתרחב באהבה: פונדקאות ליחידניות ויחידנים

הרצון להיות הורה טבוע בכל כך הרבה נשים וגברים. בעוד שהיחס כלפי איך נראית משפחה משתנה באופן חיובי לאורך הזמן, רק בשנים האחרונות גם גברים ונשים יחידים הצליחו לשקול ברצינות להפוך להורים.

אם טריה אחת שעברה מסע מרגש של פונדקאות, סיכמה את המסע שעברה כשאמרה שכאשר היא וילדה החדש הגיעו הביתה לראשונה והלב שלה פשוט הרחב מאהבה. זו תחושה שהרבה הורים טריים יזדהו איתה והעובדה שמדובר באישה רווקה לא משנה את זה.

עם זאת, פונדקאות היא מסע ארוך ומטלטל מבחינה רגשית שבסופו מגיע לעולם תינוק קטן שיוצר משפחה חדשה. מה כרוך בתהליך ומהם התנאים לפונדקאות עבור נשים וגברים יחידים בארץ? אלה הדברים שכדאי שתדעו על התהליך שיהפוך אתכם להורים.

האם בכלל יחידניות ויחידנים יכולים לעבור הליך פונדקאות בישראל?

פונדקאות ליחידניות נגישה בישראל כבר יותר משנתיים אך רק לאחרונה גם גברים רווקים הורשו לעבור הליך פונדקאות בארץ. כיום כל זוג ויחידים אשר עומדים בתנאי ועדת האישורים לפונדקאות, יכולים לעבור הליך פונדקאות בישראל. ישנן מדינות רבות עם מסגרת חוקית ברורה המאפשרת לגברים ולנשים להפוך להורים אך ישנן מדינות שמרניות יותר בהן פונדקאות מותרת רק לזוגות הטרוסקסואליים.

בארצות הברית ניתן לעבור הליך פונדקאות באופן חוקי ומוסדר עבור זוגות ונשים וגברים יחידניים אך פונדקאות בארצות הברית עשויה להיות כרוכה בעלויות גבוהות במיוחד ביחס למדינות אחרות. 

מהם הקריטריונים של פונדקאות לנשים וגברים רווקים?

ישנם קריטריונים ברורים וקבועים בחוק אשר מתייחסים לכל האוכלוסיות שמעוניינות בהליך פונדקאות. עם זאת יש קריטריון בולט במיוחד בהקשר של פונדקאות ליחידניות ויחידנים: חייב להיות להורה המיועד קשר גנטי לתינוק. משמע – במקרה של רווק יש להשתמש בזרע שלו ואצל אישה רווקה יש להשתמש בביצית שלה. עבור אנשים רבים, במיוחד נשים שמגיעות לפונדקאות, זה יכול להוות קושי ולעיתים מעמיד את כל עניין הפונדקאות במצב בלתי אפשרי.

אלו התנאים לפונדקאות בארץ:

 • גיל ההורים המיועדים: עד גיל 53 בעת הגשת המסמכים לועדה ועד גיל 54 בעת החתימה על הסכם הפונדקאות.
 • שני הצדדים להסכם צריכים להיות בגירים. 
 • על ההורים המיועדים להיות תושבי ישראל.
 • לא קיים חשש לפגיעה בבריאות האם הנושאת או בשלום הילד שיוולד.
 • הפונדקאית אינה קרובת משפחה של ההורה המיועד או המיועדת.
 • הפונדקאית היא בת דתה של האם המיועדת.
 • הזרע המשמש להפריה חוץ גופית הוא של האב המיועד והביצית אינה של הפונדקאית.
 • קיימת חוות דעת רפואית בדבר אי יכולתה של האם המיועדת להתעבר ולשאת הריון או כי ההריון עלול לסכן משמעותית את בריאותה.
 • קיימת חוות דעת רפואית בדבר התאמה לתהליך של ההורה המיועד ושל הפונדקאית.
 • קיימת חוות דעת מפסיכולוג קליני בדבר כשירותה והתאמתה של הפונדקאית לתהליך הפונדקאות על כל מורכבותו.
 • קיימת חוות דעת מפסיכולוג קליני בדבר התאמתם של ההורה המיועד לתהליך פונדקאות.

האם נשים פונדקאיות פתוחות לסייע ליחידניות ויחידנים?

לפונדקאות רבות יש מוטיבציה ליצור משפחות ולסייע למי שזקוק לכך. חלקן פתוחות מאוד ואחרות עשויות להעדיף סוג מסוים של משפחות. בכל מקרה כשמדובר בפונדקאות לרגשות יש תפקיד חשוב בתהליך וסבלנות עשויה להיות משתלמת במיוחד למציאת הפונדקאית המתאימה ביותר עבורכם.

בסוכנות הפונדקאות “סורמום” אנו עוזרים באופן פעיל ליחידניות ויחידנים במציאת הפונדקאית המתאימה ביותר עבורם ובניהול התהליך כולו באופן הטוב ביותר.

ככל שהחברה מכירה יותר ויותר הורים יחידנים, כך הציבור הופך לפתוח יותר למצב ויותר פונדקאיות נכונות לסייע לרווקים ורווקות.”סורמום” היא סוכנות פונדקאות המעניקה שירות וליווי צמודים איכותיים בשלל מדינות בהן ניתן לערוך פונדקאות. הפעילות שלנו ביעדים השונים מגדילה את הסיכויים של ההורה המיועד למצוא את הפונדקאית האידיאלית עבורו מחוץ לישראל.

אנו גם פועלים מול מאגרים איכותיים ורחבים של תורמות ביציות שמהוות גורם חשוב במיוחד בהליכי פונדקאות של גברים יחידניים.

כיצד מתבצע הליך פונדקאות לנשים יחידניות? 

עבור נשים יחידניות, הליך הפונדקאות לרוב יתקיים עם העברה של עוברים מביציות של האם המיועדת עם זרע של תורם לרחמה של הפונדקאית. עם זאת ישנם מקרים בהם האם המיועדת לא יכולה להשתמש בביציות שלה וזקוקה לתרומת ביצית. בארץ לא ניתן לקיים הליך פונדקאות ללא שום קשר גנטי להורה המיועד ולכן ניתן לעבור הליך פונדקאות מסוג זה במדינות אחרות שמאפשרות זאת. במקרה כזה האם המיועדת תקבל תרומת ביצית ותרומת זרע ובהליך של הפריה חוץ גופית יווצרו עוברים שיועברו לפונדקאית למשך ההריון. 

בסוכנות “סורמום” אנו מסייעים לנשים יחידניות לעבור את התהליך במלואו בארץ או במדינה אחרת תוך סיוע בקבלת תרומת ביציות מתאימה וכן מציאת הפונדקאית המתאימה ביותר לתהליך. 

כיצד מתבצע הליך פונדקאות לגברים יחידנים?

עבור גברים יחידנים נדרשת תרומת ביצית מאישה זרה ושימוש בזרע של האב המיועד. בתהליך של הפריה חוץ גופית נוצרים העוברים המיועדים להעברה לרחמה של הפונדקאית עד הלידה של התינוק המיוחל. 

ניתן לבצע את התהליך במלואו בארץ או לפנות למדינות אחרות שמאפשרות ביצוע הליכי פונדקאות לגברים יחידניים.

איפה מתחילים?

פונדקאות היא החלטה גדולה שהאם או האב המיועדים צריכים להרגיש מוכנים אליה. מומלץ לקרוא וללמוד יותר על התהליך וכל הכרוך בו טרם פנייתכם לוועדת האישורים וחיפוש אחר הפונדקאית הרצויה לתהליך. באתר שלנו תוכלו לקרוא מגוון מאמרים אינפורמטיביים שיסייעו לכם בהכרת התהליך בארץ ובחו”ל ובאפשרויות העומדות בפניכם. 

הליך פונדקאות באמצעות סוכנות “סורמום” יאפשר לכם לעבור את התהליך באופן בטוח ונעים ובראש שקט. אנו מעניקים תמיכה מלאה לאורך כל התהליך, מספקים שירות משפטי צמוד להסדרת כל ההיבטים המשפטיים הכרוכים בפונדקאות ושמירה מיטבית על זכויותיכם. בנוסף אנו פועלים מול מרכזי פוריות מתקדמים ואיכותיים בארץ ובעולם ומעניקים ליווי צמוד לאורך כל התהליך.