עלות פונדקאות: האתגרים הכלכליים בהגשמת חלום ההורות

עבור זוגות רבים המתמודדים עם בעיות פוריות, פונדקאות היא לעיתים הדרך היחידה להפוך להורים ביולוגיים. עם זאת, התהליך המורכב הזה מצריך התערבות רפואית מקיפה והוא גם כרוך בעלויות כלכליות גבוהות. עלויות אלו הופכות את תחום הפונדקאות לבלתי נגיש עבור חלקים נרחבים מהאוכלוסייה ויוצרים פערים עמוקים בנגישות להורות.

במאמר זה נבחן את ההיבטים הכלכליים של תהליכי פונדקאות, ואת המשמעויות הנרחבות של עלויות אלה.

סקירת עלויות הפונדקאות

תהליך הפונדקאות כרוך בעלויות רבות ומגוונות. ראשית, ישנן עלויות רפואיות משמעותיות עבור טיפולי פוריות מקדימים, עלויות של תרומת ביציות או זרע, הכנת הפונדקאית להריון, וכמובן עלויות גבוהות של מהלך ההריון והלידה עצמה. כל אלה מתייחסים להיבט הרפואי בלבד אליו מתווספות עלויות נוספות. 

הליך פונדקאות כרוך גם בהוצאות משפטיות גבוהות הכרוכות בהסדרה חוקית של הפונדקאות – שכר טרחת עורכי דין להכנת הסכמים, וטיפול במעמד ההורי המשפטי לאחר הלידה. נדרשים גם תשלומים לפונדקאית עצמה, עבור ההיריון שהיא נושאת, ולעיתים גם כיסוי עלויות של אובדן השתכרות וטיפולים נלווים.

במקרים רבים, זוגות גם פונים לשירותיהן של סוכנויות ייעודיות המתמחות בהליכי פונדקאות ומספקות בין היתר שירותים של איתור פונדקאיות מתאימות, ליווי בתהליך ותמיכה לוגיסטית. שירותים אלה כרוכים גם הם בתשלום.

כאשר מסכמים את כל ההוצאות שציינו, ניתן לראות כי במדינות רבות עלות תהליך פונדקאות ממוצע עשויה להגיע למאות אלפי שקלים.

פערי עלויות בין מדינות שונות

ישנם פערים גדולים בעלויות הפונדקאות בין מדינות שונות ברחבי העולם. כך למשל, בארצות הברית המחירים הממוצעים גבוהים במיוחד ועשויים להגיע ליותר מחצי מיליון שקלים, ואילו במדינות מתפתחות כמו גאורגיה, ניתן לבצע הליך פונדקאות בעלות נמוכה משמעותית. 

ומה עם ישראל? 

הליך פונדקאות בישראל יכול לנוע מכ-170 אלף ש”ח ועד כ-250 אלף ש”ח. זה אמנם סכום נמוך יותר מהליך פונדקאות בארה”ב, קולומביה או מקסיקו אך הוא גבוה יותר מעלות פונדקאות בחלק מהמדינות המתפתחות. עם זאת, הליכי פונדקאות בישראל ידועים ברמה הרפואית הגבוהה שלהם, בהסדרה חוקית ובסבסוד ממשלתי של חלק מהשירותים הנדרשים לתהליך. 

פערי העלויות בין מדינות נובעים ממספר גורמים – מחירי השירותים הרפואיים השונים במדינות שונות, רמות הפיצוי המקובלות עבור פונדקאיות, ועלויות חיים כלליות. כמו כן, במדינות מסוימות, החקיקה והרגולציה הנוגעות לתחום הפונדקאות מעלות את העלות הכוללת של התהליך.

בשל פערי המחירים הגדולים, לעיתים קרובות זוגות בוחרים לנסוע למדינות זרות ולעבור בהן את תהליך הפונדקאות, דבר הכרוך בהוצאות לוגיסטיות ובירוקרטיות משמעותיות נוספות.

עלויות נלוות לתהליך

מעבר לעלויות הישירות של הפונדקאות עצמה, להורים המיועדים העוברים את התהליך עשויות להיות עלויות נלוות נוספות כגון הוצאות על טיסות ושהייה במדינות זרות, מימון הפסד ימי עבודה, וכמובן עלויות נלוות של הקמת משפחה חדשה – ציוד לתינוק החדש, מזון ועוד.

מקרים של הריון מרובה עוברים או לידה קיסרית עשויים להוביל לעלויות רפואיות משמעותיות נוספות. כמו כן, זוגות רבים נדרשים לעבור מספר ניסיונות של הפריה וטיפולים לפני השגת ההריון המיוחל, דבר הכרוך בעלויות נוספות.

דרכים להתמודדות עם העלויות של התהליך

נוכח המצוקה וחוסר הנגישות של התהליך שנוצרים עקב העלויות הגבוהות, קיימות  מספר אפשרויות שיכולות לספק מענה לסוגיה זו. במדינות מסוימות, ממשלות ורשויות חוקקו מענקים כספיים וסבסוד לטיפולי פונדקאות במקרים מסוימים. אולם מנגנונים אלה הינם מצומצמים וחלים רק על חלק מהמקרים.

פונדקאות בארץ מאפשרת לקבל טיפולי פוריות מסוימים הממומנים על ידי ביטוח הבריאות הממלכתי כמו גם מעקב ובדיקות הריון ולידה. בנוסף, המדינה משלמת גם דמי לידה הן לפונדקאית והן להורים המיועדים כפי שמקבל כל הורה אחר במדינה. 

גישה נוספת שגוברת לאחרונה היא מימון המונים – גיוס כספים לזוגות ספציפיים דרך קמפיינים ציבוריים. דרך זו זוכה לפופולריות עקב התפתחות הכלים הטכנולוגיים המאפשרים גיוס משאבים כספיים מהמונים.

בנוסף, זוגות רבים פונים להליכי פונדקאות במדינות מתפתחות בעלות עלויות נמוכות יותר. גישה זו כרוכה בחסמי שפה, תרבות ומרחק, מצריכה נסיעות תכופות, ולעיתים יש חשש מפני איכות טיפול רפואי ירודה. עם זאת, לצד הסיכונים קיימת גם חיסכון כספי משמעותי. כאשר יוצאים למסע פונדקאות בחו”ל, חשוב לעבוד עם סוכנות פונדקאות מקצועית ואמינה שתסייע לנהל את התהליך באופן חלק, חוקי ומוצלח לאורך כל הדרך ותמנע בעיות משפטיות ואתיות. כמו כן, חשוב לבחור מדינה עם מסגרת חוקית מוסדרת היטב ושירותים רפואיים מתקדמים שיסייעו להבטיח את הצלחת התהליך. 

אפשרות נוספת למימון תהליך הפונדקאות הוא באמצעות הלוואות. ישנם גופי מימון ובנקים שמאפשרים מתן הלוואות בתנאים נוחים עבור מימון התהליך. עבודה עם סוכנות פונדקאות איכותית תסייע לכם להבין את רכיבי עלות של התהליך כולו כדי שתוכלו להיערך היטב למימון מסע הפונדקאות שלכם ללא הפתעות יקרות. 

לסיכום

סוגיית העלויות של פונדקאות היא מורכבת ועשויה להעיב על הנגישות לפרקטיקה זו עבור חלקים מהאוכלוסייה.  המחירים הגבוהים, הפערים בין מדינות ומחסומים של עלויות נלוות, גורמים לזוגות ויחידים רבים להתמודד עם אתגרים כלכליים גדולים במסעם להורות. 

זוהי אחת הסיבות לפנות לסוכנות פונדקאות כאשר שוקלים יציאה למסע פונדקאות. בעזרת סוכנות מקצועית ומיומנת ניתן להבין את כל מרכיבי העלות של התהליך, להיחשף למספר אמצעי מימון ולחסוך זמן יקר וכסף על טעויות שעלולות לעלות ביוקר. 

סוכנות הפונדקאות סורמום מלווה זוגות ויחידים רבים במסעות הפונדקאות שלהם בארץ ובחו”ל. המומחים שלנו נפגשים עם ההורים המיועדים ויוצרים יחד תוכנית מסודרת שמתאימה לצרכים של כל הורה ומסייעת לעבור את התהליך באופן החלק והמוצלח ביותר. 

צרו איתנו קשר כדי לשמוע על חבילות הפונדקאות שלנו.

שיתוף :

מתעניינים בפונדקאות? נשמח אם תשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם במהרה...