כיצד לבדוק חוזה פונדקאות ומה חשוב שהוא יכלול?

הסכם פונדקאות הוא מסמך שההורים המיועדים והפונדקאית יכולים ליצור כדי לתאר את הסכמתם לתהליך ואת התנאים לכך. חוזה פונדקאות מסודר עוזר לכולם – להורים המיועדים, לפונדקאית ולכל מי שלוקח חלק בתהליך הפונדקאות. החוזה מבהיר לכל הגורמים המעורבים את הבסיס של ההסכם ואת הגישה שיש לנקוט לאורך התהליך.

והכי חשוב, ההסכם מציין בפירוט כיצד יתקבלו החלטות מפתח במהלך מסע הפונדקאות שלכם, החל מתשלומים, דרך החלטות רפואיות ועד ללידה.

הסכם פונדקאות אמור לשקף את הבעיות העיקריות איתן תתמודדו וכיצד תפעלו בהתאם בתוך התהליך. משום כך חשוב להבין את החוזה היטב ולוודא שהוא יכלול את כל הפרטים והטיפול בסוגיות מהותיות לאורך כל הדרך.  

הבנת החוזה

חוזה משפטי זה הוא קריטי הן להורים המיועדים והן לפונדקאית – לא רק כדי להגדיר ציפיות אלא גם כדי להגן על עצמכם מפני סיכונים והתחייבויות.

חוזה הפונדקאות הוא אחד החלקים החשובים ביותר בכל תהליך פונדקאות. החוזה מנחה את כל מסע הפונדקאות ומתאר בבירור את הזכויות, התפקידים והחובות של כל צד לפני ההריון, במהלכו ואחריו.

כאשר חוזה הפונדקאות מקיף ומתבצע בצורה נכונה, הוא יכול לסייע בהגבלת מחלוקות ובעיות בתקשורת תוך הגנה על כל המעורבים בתהליך הפונדקאות: ההורים המיועדים, הפונדקאית, ובעיקר התינוק.

ניסוח חוזה ומשא ומתן על הסכמי הפונדקאות

חוזה הפונדקאות צריך להוות מאמץ משותף כאשר כל צד ועורך דינו תורמים ליצירת מארג התנאים בחוזה.

בדרך כלל ההורים המיועדים יעבדו עם עורך הדין שלהם כדי לנסח את החוזה הראשוני אשר יישלח לאחר מכן לפונדקאית ולעורך דינה לבדיקה. הפונדקאית תעבוד עם עורך הדין שלה כדי לוודא שבקשותיה ותחומי העניין שלה מיוצגים, תבצע את כל השינויים הנדרשים ותשלח אותו בחזרה לעורך הדין של ההורים המיועדים. שני עורכי הדין ימשיכו לנהל משא ומתן על החוזה עד שכולם יהיו מרוצים מהתנאים הכלולים. לאחר מכן ניתן לחתום על החוזה וההורים המיועדים והפונדקאית ימשיכו לביצוע ההליכים הרפואיים.

יש להשלים ולחתום על החוזה לפני תחילתם של ההליכים הרפואיים. ישנו צורך להגן על כל הצדדים במהלך ההליך הרפואי ומרבית מרפאות הפוריות לא יבצעו את ההליכים הרפואיים של הפונדקאית עד שהחוזה ייקבע.

למה חשוב לשים לב בחוזה הפונדקאות?

כל חוזה פונדקאות ייראה שונה במקצת בהתבסס על הצרכים והנסיבות האישיות של כל צד.

באופן כללי, כל חוזה פונדקאות צריך לכסות את המרכיבים הבאים:

  • כספים – לרבות פיצויי הבסיס של הפונדקאית וכן פיצויים נוספים שהפונדקאית עשויה לקבל בגין הליכים פולשניים, נשיאת שני עוברים וכו’.
  • הסיכונים והאחריות הקשורים להריון.
  • בריאות הפונדקאית והאחריות שלה לדאוג לעצמה ולתינוק במהלך ההריון.
  • הסכם בנושאים רגישים כמו דילול עוברים והפסקת ההריון, אם יהיה צורך בכך.
  • מי יהיה נוכח בבדיקות רפואיות ובלידה.

ישנם משתנים רבים ותרחישי “מה אם” בפונדקאות לכן חשוב להתייחס לכל אחד מהם בחוזה. חשוב לקחת בחשבון את כל התרחישים האפשריים ולעבוד עם עורך דין מנוסה שיודע מה לחפש בחוזה.

הסכנות של חוזים עצמאיים

חלק מהפונדקאיות ומההורים המיועדים חושבים שיהיה נוח יותר פשוט להוריד תבנית חוזה פונדקאות באינטרנט. אמנם ישנם אתרי אינטרנט רבים המציעים הורדות חינמיות של חוזה פונדקאות לדוגמא, אך לא מומלץ לחתום על הסכם פונדקאות ללא ייצוג וייעוץ משפטי מתאימים ואיכותיים.

חוזי פונדקאות מוכנים נוטים להיות קצרי רואי וגנריים. הם בדרך כלל לא מתחשבים בצרכים ובנסיבות האישיות של כל אחד מהצדדים והם בהחלט לא מכסים את כל התוצאות והמשתנים האפשריים שיכולים להשפיע על מהלך הסדר הפונדקאות

הדבר עלול להוביל להשלכות משפטיות קיצוניות, כמו גם להגדלת הסיכוי למחלוקות ואי הבנה בין הפונדקאית להורים המיועדים. ללא חוזה משפטי חזק, אין למעשה הגנה על הפונדקאית, ההורים המיועדים או על היילוד.

המטרה לאורך כל תהליך פונדקאות צריכה להיות בסופו של דבר להגן על התינוק ועל האינטרסים שלו. אמנם התהליך המשפטי עשוי להיראות מרתיע, אך כדאי להשקיע את הזמן והמאמץ הנדרשים ולעבוד עם עורך דין מנוסה שיכול ליצור חוזה פונדקאות משפטי חזק.

בביצוע הליך פונדקאות דרך סוכנות פונדקאות מנוסה ומקצועית, ניתן לקבל ליווי צמוד לאורך כל התהליך וכן ייעוץ משפטי איכותי שמעניק לכל הצדדים ביטחון מלא בתהליך ובשמירה על זכויותיהם. 

מתי נעשה שימוש בהסכם הפונדקאות?

יהיו מקרים שבהם צדדים שלישיים עשויים לרצות לראות את ההסכם שלכם על מנת להבין טוב יותר את המצב הייחודי בין הצדדים.

חוץ מההורים המיועדים והפונדקאית, אלה הגורמים שעשויים לבקש את הסכם הפונדקאות שלכם:

  • מרפאות – מרפאות פוריות ומרכזים רפואיים שונים עשויים להזדקק לחוזה טרם ביצוע פרוצדורות רפואיות.
  • בתי חולים – בתי חולים מסוימים ירצו לראות זאת כחלק מההכנות לתכנון הלידה של הפונדקאית כדי כדי לדעת כיצד הם יכולים לתמוך בכל הצדדים בעת הלידה ואחריה.
  • רשויות החוק והממשלה – הסכם הפונדקאות חיוני לשם הסדרת המעמד החוקי והאזרחי של התינוק לאחר הלידה.

בנוסף, אתם עשויים להזדקק להסכם הפונדקאות שלכם במקרה (נדיר ככל שיהיה) של סכסוך בין פונדקאית להורים המיועדים. בשלב זה החוזה יהיה שימושי בבית המשפט שכן הוא יראה למה התכוונו הצדדים המעורבים. 

מהי הדרך הטובה ביותר ליצירת חוזה פונדקאות?

הליך פונדקאות הינו הליך מורכב, ארוך ורגיש במיוחד ולכן הטיפול בו על כל היבטיו, צריך להיעשות באופן רגיש ומוקפד תוך סיוע באנשי מקצוע מומחים בתחום הפונדקאות. 

מלבד ההקפדה על בחירת שירותי רפואה מתקדמים ואיכותיים לתהליך, חשוב לבחור בצוות משפטי שיסייע, ילווה וינחה את ההורים המיועדים ואת הפונדקאית החל משלב יצירת ההסכם המשותף ולאורך כל התהליך. 

משום כך, מומלץ לבצע את הליך הפונדקאות כולו דרך מרכז “סורמום” אשר בעל ניסיון עשיר בתחום הפונדקאות ומספק מגוון שירותים רפואיים ומשפטיים איכותיים. אנו נספק לכם סיוע וייעוץ משפטי ברמה גבוהה במיוחד אשר יאפשרו לכם להיות מוגנים ובטוחים ככל האפשר בתהליך הפונדקאות.