מדריך להוצאת דרכון לתינוק שנולד בפונדקאות

בעידן המודרני, כאשר טכנולוגיות רפואיות חדשות נפתחות בפני זוגות המתמודדים עם בעיות פוריות, אחת האפשרויות הבולטות להביא ילד לעולם היא פונדקאות. אולם, עבור זוגות ישראלים הבוחרים לעבור הליך פונדקאות בחו”ל, קיים אתגר מיוחד – הוצאת דרכון ישראלי לתינוק לאחר הלידה. מאמר זה ינחה אתכם דרך התהליך המורכב והצעדים הנדרשים להבטחת אזרחות ישראלית לילדכם.

1.פונדקאות והשלכותיה המשפטיות

פונדקאות היא תהליך מורכב וארוך שבו אישה (האם הפונדקאית) נושאת הריון עבור זוג או יחיד (ההורים המיועדים). ישנן שתי צורות של פונדקאות: פונדקאות הריון, שבה האם הפונדקאית אינה קשורה ביולוגית לעובר, ופונדקאות מסורתית שכמעט ואינה מקובלת כיום, שבה האם הפונדקאית תורמת את הביצית שלה ליצירת העובר. בישראל כמו גם במרבית המדינות, פונדקאות מסורתית אינה חוקית ולכן פונדקאית אין קשר גנטי לעובר. 

2.פונדקאות בישראל לעומת פונדקאות בחו”ל

ישנם יתרונות וחסרונות לביצוע הליך הפונדקאות בישראל או מחוצה לה. בישראל, התהליך עשוי להיות ארוך יותר אך ישנם מספר יתרונות כגון שפה ותרבות משותפת וקבלת אזרחות ישראלית אוטומטית עם הלידה. מנגד, כאשר הליך הפונדקאות נעשה בחו”ל התהליך אמנם עשוי להיות מהיר יותר, אך קיימים אתגרים לוגיסטיים ומשפטיים נוספים, ובפרט הצורך להוציא דרכון ישראלי לתינוק החדש.

3.צעדים להוצאת דרכון ישראלי לתינוק שנולד בפונדקאות בחו”ל

אם אתם בוחרים בביצוע הליך פונדקאות בחו”ל, הצעדים הבאים יסייעו לכם להסדיר את מעמדו האזרחי של התינוק המיוחל, כך שתוכלו להנפיק עבורו אזרחות ודרכון ישראלים:

 • הגשת בקשה לבית המשפט לענייני משפחה בישראל במהלך ההריון, כולל הצגת מסמכים כמו הסכם הפונדקאות וחוות דעת דין זר המאשרת את חוקיות ההליך.
 • ביצוע בדיקות DNA במהלך ההריון להוכחת הקשר הגנטי לפחות עם אחד ההורים.
 • לאחר הלידה, פנייה לשגרירות הישראלית במדינה לביצוע בדיקת רקמות לתינוק.
 • קבלת צו אבהות או צו אימהות מבית המשפט בישראל המאשר את הקשר המשפטי להורים.
 • הוצאת דרכון ישראלי לתינוק באמצעות השגרירות.

4.חשיבות הסיוע של עורך דין מומחה

ללא ספק, התהליך המשפטי הנדרש להוצאת דרכון לתינוק שנולד בפונדקאות בחו”ל הוא מורכב מאוד. התהליך כרוך בבירוקרטיה ישראלית ובינלאומית סבוכה, דרישה לאיסוף מסמכים רבים, התעסקות עם חוקים שונים של מדינות אחרות וצורך בביצוע בדיקות DNA מורכבות. כל אלה הופכים את הסיוע של עורך דין המתמחה בתחום הפונדקאות הבינלאומית לחיונית להצלחת התהליך.

עורך דין עם התמחות בתחום יכול לסייע בכמה היבטים חשובים:

 • הכנת המסמכים הנדרשים – עורך הדין יכין מראש את כל המסמכים הרלוונטיים הנדרשים להגשה לבית המשפט ולתחילת ההליך, כך שלא תפספסו אף דרישה חשובה. זה כולל בין השאר את הסכם הפונדקאות, חוות הדעת המשפטיות, בקשות רשמיות וכל ניירת נוספת.
 • היכרות מעמיקה עם חוקי המדינות הרלוונטיות – עורך דין המתמחה בתחום יכיר היטב את חוקי הפונדקאות הספציפיים במדינות בהן מאפשרים להליך הזה להתקיים. ידע זה יאפשר לו לתכנן את ההליך המשפטי בארץ בהתאם לצרכים הספציפיים של אותה מדינה.
 • ניהול הקשר עם הרשויות השונות לאורך התהליך – באם יהיה צורך בקשר תכוף עם רשויות שונות כמו משרד החוץ, שגרירויות, בתי משפט וגופים נוספים. עורך דין מנוסה יוכל לנהל את כל הקשרים הללו והעברת המסמכים ביעילות וחלקות.
 • ליווי וסיוע בבירוקרטיה והבנת התהליך – למרות שמדובר בתהליך מורכב מאוד מבחינה משפטית, רבים מהמונחים והשלבים אינם מוכרים לאנשים שאינם עוסקים בתחום. עורך דין יכול להסביר בשפה ברורה את משמעות כל הצעדים ולסייע בהבנה של התהליך.
 • חיסכון בזמן ובעלויות לוגיסטיות – הידע העמוק של עורך דין בתחום ויכולתו להיערך מראש יאפשרו לזרז את התהליך באופן משמעותי, מה שעשוי לחסוך זמן רב של שהייה בחו”ל לאחר הלידה והוצאות לוגיסטיות ונלוות רבות.
 • הגנה על זכויות ההורים והתינוק – עורך הדין יכול לוודא כי זכויות ההורים המיועדים והתינוק לא נפגעות לאורך התהליך, ושהם מקבלים יחס הולם מכל הגורמים המעורבים.

5.יתרונותיה של עבודה עם סוכנות פונדקאות מקצועית

מעבר לסיוע המשפטי, סוכנות פונדקאות מקצועית יכולה להקל על הזוגות את התהליך כולו מההיבט הלוגיסטי, הרפואי והנפשי. סוכנות כזו מאגדת צוות רב תחומי של אנשי מקצוע, כולל מומחים משפטיים, מרכזים רפואיים, מאגרי פונדקאיות ותורמות ביציות, יועצים ומנהלים לוגיסטיים, שמלווים את הזוגות לאורך כל הדרך עד להצלחה.

בשורה התחתונה

הוצאת דרכון ישראלי לתינוק שנולד בהליך פונדקאות בחו”ל היא משימה מורכבת הדורשת תכנון מראש, הערכות משפטית והכנת מסמכים רלוונטיים. עם זאת, בעזרת ייעוץ משפטי מקצועי וסוכנות פונדקאות מנוסה ואיכותית, תוכלו לעבור את התהליך בהצלחה ולהבטיח את אזרחותו הישראלית של התינוק באופן מהיר וחלק.

כדי למנוע סיבוכים בירוקרטיים מיותרים, סוכנות הפונדקאות סורמום מעניקה להורים המיועדים סיוע משפטי ואיכותי של מומחים משפטיים בתחום הפונדקאות. 

עם ליווי צמוד ומעטפת תמיכה לאורך כל התהליך תוכלו לצאת למסע הפונדקאות שלכם בתחושת ביטחון ושקט נפשי בידיעה שאתם בידיים טובות. 

לחצו כאן כדי להכיר את צוות המומחים שלנו.

שיתוף :

מתעניינים בפונדקאות? נשמח אם תשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם במהרה...