תהליך הפונדקאות צעד אחר צעד

הדרך להגשמת חלום ההורות עשויה להיות רצופה באתגרים ומכשולים עבור זוגות ויחידים רבים. עבור אלה שנאלצים להתמודד עם בעיות פוריות או אינם יכולים להביא לעולם ילד מסיבות ביולוגיות ואחרות, פונדקאות מהווה פתרון משמעותי וחשוב.

עם זאת, מסע הפונדקאות הוא תהליך מורכב ורב שלבי, הכרוך במאמצים רבים ובעבודה מקצועית של צוותים רפואיים, משפטיים ופסיכולוגיים מיומנים. כדי לצעוד במסע המרגש הזה בהצלחה, כדאי להכיר את כל שלבי התהליך ולהיערך אליהם בהתאם.

שלב ראשון – קבלת ההחלטה 

ההחלטה לפנות להליך הפונדקאות היא לרוב תוצאה של מצב של חוסר יכולת רפואית להרות או לשאת הריון. זוגות עשויים להתלבט רבות לפני קבלת ההחלטה, משום שמדובר בתהליך מורכב הכרוך בהשקעה רגשית, פיזית וכלכלית גדולה. דיונים עם סוכנות פונדקאות מקצועית, רופאים, עובדים סוציאליים ואנשי מקצוע רלוונטיים אחרים חשובים בשלב זה כדי להסיר חששות ולקבל את ההחלטה המיטבית.

שלב שני – איתור פונדקאית מתאימה

לאחר קבלת ההחלטה, יש לאתר פונדקאית מתאימה המוכנה לשאת הריון עבור ההורים המיועדים. זהו שלב מורכב אשר מצריך פנייה לסוכנות פונדקאות, או לחלופין כרו במציאת פונדקאית באופן עצמאי. חשוב לדעת שכל פונדקאית פוטנציאלית עוברת תהליך קפדני של ראיונות, בדיקות רפואיות וגופניות, וכן בדיקות פסיכולוגיות על מנת לוודא התאמה מלאה לתהליך הארוך והמורכב הזה. 

שלב שלישי – ההיבט המשפטי

מרגע מציאת הפונדקאית, מתקדמים לייעוץ משפטי לשם יצירת חוזה פונדקאות בין הצדדים. פונדקאות, בין היא נעשית בארץ או בחו”ל, דורשת הסדרה חוקית מפורטת במגוון היבטים. יש להכין חוזים מפורטים להסדרת היחסים בין ההורים המיועדים לפונדקאית, ובהם סעיפים המתייחסים לסמכויות הצדדים, לשלבי ההריון והלידה, להיבטים כספיים ולשאלת ההורות החוקית לאחר הלידה. חשוב לקחת בחשבון כי החוקים בתחום הפונדקאות שונים במדינות שונות ולכן נדרש סיוע משפטי המתמחה במדינת היעד.

שלב רביעי – תהליכים רפואיים והפריה

לאחר הסדרת ההיבטים המשפטיים החלים על התהליך, תגיעו לשלב הרפואי. זהו השלב הארוך והמורכב ביותר. תחילה, יש לבצע הפריה חוץ גופית מביצית וזרע של ההורים המיועדים או של תורמים. תהליך זה מלווה בטיפול תרופתי והכנת גוף הפונדקאית להפריה. לאחר ההפריה, מושתלים העוברים המופרים ברחם הפונדקאית ומתחילה תקופת ההריון הממושכת, הכרוכה במעקב צמוד של צוותים רפואיים, ביצוע בדיקות התפתחות העובר ומעקב אחר בריאות הפונדקאית.

שלב חמישי – תקופת ההריון וליווי שוטף

תקופת ההריון היא התקופה הארוכה והמותחת ביותר בתהליך. גם הפונדקאית וגם הזוג המיועד עשויים לחוות מצבים רגשיים משתנים וקשיים לכל אורכה. הפונדקאית עלולה לחוות קשיים פיזיים ורגשיים הקשורים להריון אשר חשוב להתייחס אליהם ברצינות וברגישות. ההורים המיועדים עשויים לחוש מתח וציפייה לקראת הולדת ילדם ולקראת ההתמודדות עם מציאות חדשה כהורים. בשל כך, הליווי הנדרש בתקופה זו הינו רב תחומי. מלבד הליווי הרפואי, נדרש ליווי פסיכולוגי שוטף לפונדקאית ולהורים המיועדים, להכנתם לשלבים הבאים. 

שלב שישי – לידה והסדרת ההורות

עם הגעתה של הפונדקאית לשלב הלידה, צוותים רפואיים מלווים את התהליך בבתי חולים. לעיתים ההורים המיועדים יהיו נוכחים בלידה. לאחריה מתבצע שלב העברת ההורות הרשמית להורים המיועדים שהופכים להיות ההורים החוקיים של הילוד.

שלב שביעי – הסתגלות לשגרת החיים החדשה

עם לידת התינוק, מתחילה עבור הזוג המיועד תקופת הסתגלות מאתגרת לשגרת החיים החדשה כהורים. זוהי תקופת מעבר רגשית עבור כולם, וקשרי המשפחה החדשה מתגבשים לאיטם. במקביל, נדרש להסדיר את המשך היחסים עם הפונדקאית אשר שימשה חלק בלתי נפרד מהתהליך עד כה. קיימות גישות שונות לגבי המשך הקשר – בעוד שחלק מהזוגות מעדיפים לנתק את הקשר עם הפונדקאית לאחר הלידה, אחרים בוחרים להמשיך ולקיים קשר ברמות שונות. חשוב שהסדר זה ייקבע מראש, באופן ברור, תוך גמישות והפעלת שיקול דעת בהתאם לצרכים הרגשיים והגבולות של כל הצדדים המעורבים.

המסע הרגשי לאורך תהליך הפונדקאות

תהליך פונדקאות הוא מסע רגשי טעון ומורכב עבור כל הצדדים המעורבים. הזוג המיועד חווה מחד התרגשות עצומה ומימוש חלום, אך מנגד גם חרדה וחששות רבים. קיימות דילמות רגשיות מורכבות – החשש מכישלון התהליך, הקושי לקבל עזרה מצד שלישי להולדת הילד, וכן הקושי שבמעורבות גורמים רבים בתהליך כה אישי וטעון. הפונדקאית מצדה חווה לעתים דילמות דומות, חששות בנוגע ליכולתה להתנתק מהילוד, וכן לחצים מהסביבה הקרובה שלא תמיד תומכת במהלך. ליווי פסיכולוגי והדרכה מקצועית חשובים לשני הצדדים לצורך התמודדות עם המסע הרגשי המורכב. 

היבטים כלכליים במסע הפונדקאות

מסע הפונדקאות אינו רק מסע רגשי, אלא גם כרוך בהשקעה כלכלית גדולה. עלויות הפונדקאות יכולות להגיע למאות אלפי דולרים, בהתאם למדינה, למרכז הרפואי ולשירותים הנדרשים. ההורים המיועדים נדרשים לשלם על טיפולי ההפריה, הוצאות רפואיות, פיצוי לפונדקאית, שכר טרחה לסוכנויות ועורכי דין ותשלומים נוספים. בשל רכיבי העלות הרבים של התהליך דרוש תכנון כלכלי מקדים והיערכות מתאימה. חשוב לציין כי פונדקאות בישראל מספקת סיוע כספי ממשלתי בהיבטים שונים של התהליך.

לסיכום

פונדקאות היא מסע מורכב אך פורץ דרך למימוש חלום ההורות של זוגות ויחידים שאינם יכולים להביא לעולם ילד בעצמם. מסע הפונדקאות עובר דרך מספר שלבים עיקריים והוא מסע ארוך המציב אתגרים רגשיים, פיזיים, משפטיים וכלכליים רבים. לצד האתגרים השונים, חשוב לזכור כי בסופו של התהליך מרבית ההורים המיועדים זוכים להגשים את חלומם הגדול להורות.

אם גם אתם חולמים להביא לעולם ילד ושוקלים לפנות לפונדקאות, צוות המומחים של סוכנות סורמום ישמח ללוות אתכם בכל צעד במסע הייחודי שלכם. כדי לשמוע על חבילות הפונדקאות שלנו, צרו איתנו קשר

שיתוף :

מתעניינים בפונדקאות? נשמח אם תשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם במהרה...