מחיר פונדקאות בארץ ובחו”ל: מרכיבי עלות ומה כרוך בתהליך

עבור זוגות רבים שמתקשים להרות או שאינם יכולים להביא לעולם ילד, פונדקאות היא חלון ההזדמנות להגשים את חלום ההורות ולהביא לעולם תינוק שיהיה בעל קשר גנטי להוריו. אך לצד היתרון הגדול של פרקטיקה זו, מימון התהליך כרוך בעלויות גבוהות וכולל מספר רכיבים שונים כדאי להכיר לפני שיוצאים לדרך.

עלות כוללת של פונדקאות בישראל

בישראל, עלות מלאה של הליך פונדקאות נעה לרוב בין 165,000 ל-300,000 שקלים. עלות זו נובעת ממרכיבים שונים של התהליך הרפואי, הביורוקרטי והמשפטי המורכב שכרוך בפונדקאות בישראל.

ראשית, צריך לקחת בחשבון שהחוק בישראל קובע שהפונדקאות צריכה להיות במסגרת של אלטרואיזם, ללא קשר כלכלי. משמעות הדבר היא שלא ניתן לשלם לאם הפונדקאית שכר או תמורה עבור שירותיה, אלא רק לכסות את הוצאותיה במהלך ההריון. כמו כן, כדי שההליך יהיה חוקי בישראל יש לעבור מסלול ביורוקרטי ארוך ומורכב.

ומה עם פונדקאות בחו”ל?

עבור זוגות הפונים להליכי פונדקאות בחו”ל, העלויות משתנות בהתאם למדינה, לחוקים השונים במדינה זו ולמוסדות הרפואיים שמבצעים את התהליך. גם העלויות הנלוות כמו טיסות ושהייה משתנות בהתאם. בגיאורגיה למשל, ניתן לבצע הליכי פונדקאות במחיר שעשוי להיות נמוך מעלות התהליך בישראל. עם זאת, התהליך כרוך בהוצאות נסיעות ושהיה שמיקרות את העלות הכוללת של התהליך. כמו כן, גיאורגיה מאפשרת ביצוע הליכי פונדקאות לזוגות הטרוסקסואליים בלבד, כך שיחידים וזוגות הומוסקסואליים יצטרכו לחפש יעד אחר לביצוע התהליך. 

יעדים פופולריים נוספים אך יקרים יותר הם מקסיקו וקולומביה שמאפשרים לקיים הליכי פונדקאות הן ליחידים והן לזוגות הטרוסקסואליים וחד מיניים. 

מרכיבים עיקריים של עלות פונדקאות

פיצוי לפונדקאית

המרכיב העיקרי והגדול ביותר בעלות הליך הפונדקאות, הוא הפיצוי הניתן לפונדקאית. סכום זה שמקבלת האישה שמסכימה להריון ולידה עבור זוג אחר, נועד לפצות אותה על ההקרבה העצומה הכרוכה בכך ועל הקשיים וההפסדים הכספיים הרבים שהיא עוברת בתהליך – החל מהסיכונים הבריאותיים הכרוכים בהריון ובלידה, פגיעה באיכות חייה במהלך תשעת חודשי ההריון, הבדיקות הרבות והפולשניות שהיא נדרשת לעבור, וכלה בהשפעות הרגשיות והפיזיות של התהליך.

גובה הפיצוי של הפונדקאית משתנה בין המדינות השונות, אך בדרך כלל הוא עומד על סכום גבוה יחסית ביחס לעלות הכוללת של הפונדקאות. בישראל ישנם סכומים הקבועים בחוק ומגדירים את הפיצוי שהפונדקאית זכאית לקבל. 

עלויות רפואיות

הרכיב השני בגודלו מבחינת העלויות הוא הצד הרפואי והשירותים הרפואיים הנדרשים במהלך הפונדקאות. הליך הפונדקאות כולל מגוון רחב של שירותים רפואיים מורכבים החל בשלב הראשוני של בדיקות ואבחונים רפואיים של האם הפונדקאית והורים המיועדים, שאיבת ביציות מהאם המיועדת או תורמת, הפריה של הביצית בזרע של האב המיועד והעברת העובר המופרה לרחם האם הפונדקאית.

לאחר מכן, נדרשים מעקב הריון, בדיקות רבות, התייעצויות רפואיות ולבסוף גם הלידה עצמה, שלעיתים קרובות מצריכה טיפול רפואי מורכב ובמקרים מסוימים לידה קיסרית. כאשר עוברים את מסע הפונדקאות עם סוכנות הפונדקאות סורמום, כל השירותים הללו מבוצעים על ידי צוות רפואי מקצועי ומנוסה, מומחים בתחום הפריון בכלל והפונדקאות בפרט, ומתקיימים במרכזי רפואה מהמובילים והמתקדמים ביותר בתחום ברחבי העולם. היות ומדובר באנשי מקצוע ומתקנים בעלי מומחיות גבוהה מאוד, התשלום עבורם הוא אחד הרכיבים המרכזיים של מחיר פונדקאות.

עלויות משפטיות ובירוקרטיות  

פונדקאות היא הליך מאוד מורכב לא רק מבחינה רפואית אלא גם במישור הביורוקרטי והמשפטי. הליך זה מצריך עמידה במספר רב של דרישות ותנאים שנקבעים בחוק במדינה הרלוונטית.

כך למשל בישראל, הפונדקאות מחייבת אישורים מוקדמים של ועדה ייעודית של משרד הבריאות, אישורים רפואיים שונים, חתימה על הסכמי פונדקאות מפורטים וארוכים, קבלת ייעוץ משפטי והגשת בקשה לצו הורות בבית המשפט עם לידת התינוק, וזאת רק חלק מהדרישות. כל זה מחייב ליווי משפטי צמוד של עורכי דין מומחים בתחום לאורך כל ההליך, והוא תורם במידה רבה לעלות הגבוהה.

גם כאשר ההליך מתבצע בחו”ל, נדרשים אישורים רבים, בירור חוקים וכללים שונים בכל מדינה, חתימה על הסכמים משפטיים מפורטים, ולאחר הלידה לידת התינוק יש להשלים הליכים של רישום החוקי של התינוק וקבלת אזרחות ודרכון לצורך שיבתו לארץ. כל אלו מחייבים ליווי משפטי מקצועי בארץ ובמדינה הרלוונטית בחו”ל, שאף הוא תורם לריבוי העלויות הכלליות של ההליך.

ליווי של סוכנות פונדקאות

רכיב נוסף המרכיב חלק ניכר מעלות הפונדקאות הוא הליווי הצמוד והניהול של כלל התהליך על ידי סוכנות פונדקאות מקצועית. הליך הפונדקאות הוא מסובך ביותר עם מגוון גורמים שונים – ביורוקרטים, משרדי ממשלה, עורכי דין, מוסדות רפואיים, אם פונדקאית ועוד. הניהול של כל התהליך הזה מחייב גורם מקצועי ומתאם שיעשה זאת באופן מסודר, יבטיח שכל הצעדים הנדרשים ימולאו כהלכה וכל הגורמים השונים יהיו מסונכרנים ועובדים כיחידה אחת רציפה.

תפקידן של סוכנויות הפונדקאות הוא לרכז את כל הגורמים הללו, להנחות את ההורים המיועדים בכל שלב ושלב ולשמש כתובת מרכזית לניהול כלל הפרטים בתהליך. זהו בעצם גורם המאחד את כל האבנים בשרשרת ומרכיב חשוב בהצלחת ההליך.

עלויות משתנות נוספות

מעבר לארבעת הרכיבים העיקריים הללו, יש לקחת בחשבון גם הוצאות וכיסויים משתנים: 

  • במידה וההליך מתבצע בחו”ל, יש לכלול את עלויות הטיסות לאותה המדינה, שהיה בחו”ל במהלך שלבים שונים של התהליך, וכיסויים ביטוחיים שונים.
  • לעיתים נדרשת תרומת ביצית, ואז יש להוסיף לעלות את מרכיב תשלום לתורמת הביצית. בדרך כלל מדובר בעשרות אלפי שקלים נוספים.
  • לעיתים האם הפונדקאית זקוקה לתרופות או תוספי תזונה במהלך ההריון שגם מתווספים לעלות הכוללת.
  • בחלק מהמקרים נדרשים הליכים משפטיים מיוחדים בחו”ל או בארץ, אשר כרוכים בעלויות נוספות.

על אף העלות הגבוהה של התהליך, חשוב לזכור שמדובר בצעד משמעותי ויקר ערך בדרך להגשמת חלום ההורות שלכם. עם המומחים של סוכנות סורמום לצדכם, תוכלו להיות בטוחים שאתם בידיים טובות לכל אורך מסע הפונדקאות שלכם. צרו איתנו קשר לשמוע יותר על מסלולי הפונדקאות שלנו. 

שיתוף :

מתעניינים בפונדקאות? נשמח אם תשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם במהרה...