אם פונדקאית לפי ההלכה היהודית: האם פונדקאות מותרת ואיך עושים את זה נכון?

פונדקאית, המכונה לעיתים פונדקאית הריון, אם פונדקאית או נשאית הריון, היא אישה הנושאת ויולדת תינוק לאדם או לזוג אחר. העובר נוצר באמצעות הפריה חוץ גופית (IVF) ואינו קשור גנטית לאם הפונדקאית. ההורים המיועדים עשויים לבחור להשתמש בפונדקאית במקרים שבהם האם המיועדת אינה יכולה לשאת הריון מכל סיבה שהיא.

הפיכתה של אישה לפונדקאית היא מעשה נדיב ואצילי להפליא, המאפשר להורים מלאי תקווה להגשים את חלומם להקים או להרחיב את משפחותם. כל ההוצאות הקשורות להריון מכוסות על ידי ההורים המיועדים וכאשר הפונדקאות נעשית בארץ, חלק מההוצאות הכרוכות בתהליך ממומנות על ידי קופות החולים.

מהי עמדתה של ההלכה היהודית בנוגע לפונדקאות?

ישנם רבנים ואנשי דת אשר אינם תומכים ברעיון הפונדקאות מסיבות שאינן בהכרח הלכתיות אך ככלל, פונדקאות מותרת על פי ההלכה היהודית ומאפשרת גם למשפחות דתיות לקיים מצוות “פרו ורבו” ולהביא לעולם ילד. 

בישראל ישנו תשלום לאם פונדקאית אשר מאפשר לפונדקאית לממן את הוצאותיה לאורך כל תהליך הפונדקאות. 

על מנת שפונדקאות תתאפשר בישראל עבור יהודים, על האם המיועדת או תורמת הביצית להיות יהודיה ואחד מההורים המיועדים צריך להיות עם קשר גנטי לתינוק שיוולד, כלומר הביצית או הזרע צריכים להיות של אחד ההורים המיועדים. 

למה חשוב להשתמש בתרומת ביציות של אישה יהודיה?

הורים יהודים רבים, בין אם הם דתיים ובין אם לא, רוצים לוודא שילדיהם יהיו יהודים מבחינה גנטית והלכתית. ההלכה היהודית מגדירה יהודי כאדם שנולד לאם יהודיה, כך שתורמת הביצית צריכה להיות יהודיה על מנת שהתינוק שיוולד מהתהליך יוכר כיהודי.

סוכנות סורמום מתמחה בחיבור בין תורמות ביצית יהודיות להורים יהודים המיועדים הן בארץ והן בחו”ל.אנו מציעים מגוון שירותים והסדרים כדי לענות על הצרכים הספציפיים שלכם.

הורים מיועדים יהודיים

תהליך תרומת ביציות מאתגר מאוד. מנסיוננו המקצועי רב השנים בתחום, אנו יודעים שהאתגרים הללו יכולים להיות גדולים אף יותר עבור הורים מיועדים המעוניינים בתרומת ביציות מאישה יהודיה בחו”ל. מכיוון הקהילות היהודיות בחו”ל קטנות יחסית, מציאת תורמת ביציות יהודיה אשר מתאימה להעדפות של ההורים המיועדים, יכולה להיות מאתגרת. יתרה מזאת, חלק מההורים היהודים המיועדים רוצים שתהליך התרומה יהיה בפיקוח הלכתי, מה שעלול להפוך את התהליך למורכב אף יותר, מכיוון שרוב סוכנויות תרומת הביציות ומרפאות הפוריות אינן ערוכות לטפל בבקשות כאלה.

אנו מתמחים בחיבור בין תורמות ביציות יהודיות להורים יהודים מיועדים ובהדרכת ההורים המיועדים בכל שלב בתהליך תרומת הביציות בארץ או במדינות אחרות.

הולכים אתכם יד ביד בתהליך פונדקאות ותרומת ביציות

אנו יודעים שתהליך תרומת ביציות ופונדקאות יכול להיות מבלבל, מסובך ומאתגר, לכן אנו מלווים את ההורים שמגיעים אלינו באופן צמוד לאורך כל התהליך. אנחנו מקבלים תחושת סיפוק אדירה מעזרה להורים במסעם להביא חיים חדשים לעולם. אנו מחויבים לתקשורת פתוחה, שותפות מלאה עם לקוחותינו, ולמתן מידע, תמיכה והכוונה לאורך כל התהליך. אם אתם מתלבטים האם הליך פונדקאות או הליך תרומת ביציות מתאים לכם, צרו איתנו קשר ונשמח להעניק לכם ייעוץ מקצועי ואיכותי. 

למה להשתמש בתרומת ביציות?

הסיבות לשקול תרומת ביציות כוללות אתגרי פוריות, היסטוריה של הפרעות גנטיות, דאגות בריאותיות או רצון להקים משפחה כרווקים או כזוג להט”בי. אם אתם שוקלים ללדת תינוק עם ביצית שנתרמה, אנחנו כאן כדי לעזור לכם בכל שלב.

זהו תהליך תרומת הביציות

בחירת תורמת ביצית

אם החלטתם ליצור הריון באמצעות תרומת ביציות, הצעד הראשון הוא למצוא את התורמת הנכונה עבורכם.

אנו עובדים עם תורמות ביציות נפלאות ברחבי העולם ומתמחים במציאת תורמת הביציות האידיאלית שתענה על הצרכים הספציפיים שלכם. ראשית, ניפגש איתכם כדי להבין את השיקולים וההעדפות שלכם. לאחר מכן נסקור פרופילים של תורמות  כדי למצוא תורמות שעונות על הצרכים הספציפיים שלכם.

הכנה וחתימה על חוזה

לאחר שמצאתם התאמה לתורמת, מנסחים וחותמים על הסכם משפטי בין ההורים המיועדים לבין תורמת הביציות. אנו עובדים עם עורכי דין מובילים, המתמחים בהסכמי הורים-תורמות. ההסכם מתייחס לכל ההשלכות של תהליך תרומת הביציות, כגון אחריות שני הצדדים, תנאי פיצוי, בעלות ביציות וכו’.

סנכרון מחזור

ניתן להשתמש בביציות שנתרמות באופן מיידי (מחזור טרי) או להקפיא ביציות. בשימוש ביציות טריות שנתרמות, המקבלת ותורמת הביציות מקבלות טיפולים הורמונליים לסנכרון מחזורי הפוריות שלהן. תהליך זה מבטיח שהביציות יוחזרו כאשר רירית הרחם של המקבלת (האם המיועדת או פונדקאית) מוכנה בצורה מיטבית להשתלה.

החזרת ביצית וזרע

בעת שימוש בביציות טריות, לאחר התאמה של מחזורי הפוריות של התורמת והמקבלת, הביציות מועברות מהתורמת בהליך רפואי פשוט.

בעת שימוש בביצים קפואות, אין צורך לסנכרן מחזורים. במקום זאת, כשהזרע מוכן, הביציות מופשרות. השימוש בביציות קפואות הופך פופולרי יותר ויותר, מכיוון שהוא יכול להיות פחות מסובך ופחות יקר.

הפריה חוץ גופית (IVF)

לאחר שהביציות והזרע מוכנים, רופא הפוריות שלכם יכול להתחיל בהליך IVF. הרופא מפרה את הביצית במעבדה, והעובר מתחיל להיווצר. באמצעות טכנולוגיה מתקדמת, הרופאים עוקבים אחר צמיחת העוברים ובודקים שהעוברים בריאים. אפשר אפילו לקבוע את מין העובר כבר בשלב זה. לאחר מכן, העובר מושתל ברחם האם המיועדת או נשאית ההריון על ידי הצוות הרפואי.

בדיקת הריון

שבועיים לאחר הליך הפריה חוץ גופית, ניתן לעשות בדיקת הריון כדי לברר אם אתם מצפים לתינוק. 

אם אתם הורים יהודים אשר מתלבטים לגביי עמדתה של ההלכה היהודית בנוגע לפונדקאות, חשוב שתדעו שניתן לבצע הליך פונדקאות בהתקשרות עם אם פונדקאית לפי ההלכה.בוועדת האישורים שמהווה סמכות עליונה לאישור הליך פונדקאות בארץ, יושבים מגוון מומחים בהם רבנים אשר מאשרים ביצוע הליכי פונדקאות. 

אנו מלווים בכל צעד את ההורים המיועדי שמגיעים אלינו ונשמח ללוות גם אתכם ולסייע לכם בהרחבת משפחתכם.