פונדקאות ברוסיה – מה כדאי לדעת?

למרות הסטיגמה ה”כבדה” והמסורתית של רוסיה, רוסיה הייתה אחת מהמדינות הראשונות בעולם רוסיה שהחליטה להיכנס לנושא הפונדקאות ברצינות. לשם ההדגמה, הליך הפונדקאות המוצלח הראשון בעולם התרחש ב-1978 בבריטניה, בעוד שבברית המועצות הליך הפונדקאות הראשון שהסתיים בלידתו של תינוק התבצע בשנת 1986. מאז ועד היום, נולדו באמצעות פונדקאות ברוסיה מאות אלפי ילדים בריאים, כתוצאה מהתבססותה של רוסיה כאחד ממרכזי הפונדקאות והפריון הבולטים והמקצועיים בעולם.

מדוע דווקא פונדקאות ברוסיה?

 • היותה של רוסיה מדינה גדולה ומפותחת, פותחת בפני הזוגות המעוניינים בהליך פונדקאות גישה למאגר כמעט אינסופי של תורמות ביציות עם נתונים גנטיים שונים. מה שאומר שאם חשוב לכם שהילד שלכם ייראה כמוכם, עם עיניים כחולות או חומות, שיער שחור או בלונדיני, שיער חלק או מתולתל, עם אף סולד או ישר (וכן הלאה) – המאגר הגנטי העצום של הביציות ברוסיה מאפשר לכם לבחור את הגנטיקה המתאימה לכם בדיוק.
 • אתם מעדיפים לשים את הדגש דווקא על השכלה, כישורים או כישרונות? אין בעיה, כפי שכתבנו – המאגר ענק, והגנטיקה המתאימה לכם ממתינה בו.
 • היותה של רוסיה מרכז מוביל בתחום תיירות המרפא (כן, גם פונדקאות נכללת תחת קטגוריה זו), ממקמת את מרכזי הפריון שלה במקום גבוה מאד בעולם, כך שאפשרות ביצוע ההליכים השונים תחת קורת גג אחת מקצרת לכם תהליכים ומצמצמת את “רעשי הרקע” למינימום האפשרי.
 • אופציית הפונדקאות מחוץ לגבולות ישראל פותחת בפני זוגות ישראליים רבים, אשר אינם עומדים בקריטריונים הנוקשים אותם מכתיבה החקיקה הישראלית, לחוות הורות משלהם. למשל, אחת מאבני הנגף המשמעותיות והמאטות את התהליך בפונדקאות בגבולות ישראל היא אישור הוועדה – כך שפונדקאות בחו”ל בכלל, וברוסיה במיוחד, חוסכת לכם את הצורך בהתמודדות עם הוועדה והקשיים הבירוקראטיים שהיא מביאה איתה.
 • תחום ההפריות החוץ-גופיות ברוסיה מפותח מאד, והרפואה שהתפתחה סביבו הצמיחה מרכזים רפואיים המסוגלים להוות קורת גג אחד המרכזת את כל ההליכים שבתהליך הפונדקאות – מהטיפול בתרומת הביציות, דרך הפרייתן והחזרת העוברים לרחם ועד למעקב שוטף במהלך ההיריון וביצוע הבדיקות הנדרשות בתקופה זו. כל הפעולות הללו, המבוצעות על ידי צוותים מיומנים המתמחים בתחום זה שמאחוריהם הצלחות רבות, מטרתן להגדיל את סיכויי ההצלחה של הליך הפונדקאות האישי שלכם!
 • גם לחקיקה הרוסית יש מקום בביסוסה של הפונדקאות ברוסיה והפיכתה למדינת הפונדקאות המועדפת על הורים מיועדים רבים, מישראל וממדינות אחרות בעולם. לדוגמה – החוק הפונדקאות הרוסי, בניגוד לחוקי פונדקאות אחרים בעולם, אינו מגביל את מספר הביציות הנתרמות על ידי תורמת אחת, דבר המגדיל את האפשרויות להפריה חוזרת במידת הצורך, ובמקביל, בחשיבה לטווח הרחוק יותר, פותחת בפני ההורים המיועדים את האופציה להקפאת מספר ביציות מופרות, כדי שבמידה ויחפצו בעתיד להגדיל עוד יותר את המשפחה, יוכלו לעשות זאת עם עוברים שהמטען הגנטי שלהם זהה לסבב הפונדקאות הראשון.
 • עוד נקודת זכות נוספת, אף היא נובעת מהתייחסות החוק הרוסי בצורה פוזיטיבית לעניין הפונדקאות, הוא אי הגבלת מספר החזרות העוברים (הביציות המופרות) לרחם של פונדקאית ספציפית. כך שבמידה והביציות המופרות אינן נקלטות ברחם, אם נוצר קשר טוב ביניכם לבין האם הפונדקאית, לא תצטרכו לוותר על קשר זה, ותוכלו להמשיך איתה את הניסיונות, כל עוד נתונה לכך הסכמתה. הדבר, לכאורה, נשמע פעוט, אולם יש לזכור את היקפם של המאמצים מושקעים בבחירת המועמדת המתאימה, כך שברור שהחוק הרוסי חוסך לכם הרבה טרטורים ועגמת נפש.
 • סעיף 55 ב-Federal Law “On the basis of public health protection in the Russian Federation” – № 323-FZ מתאריך 21.11.2011 קובע כי פונדקאות ברוסיה תקפה כאופציה עבור זוגות הטרוסקסואלים נשואים או נשים, גם אם הן אינן מצויות בזוגיות. מבחינת החקיקה הרוסית בנושא הפונדקאות, לא ברור מצבם המשפטי של זוגות בני אותו המגדר, כך שבמקרים מסוג זה, מומלץ להתייעץ בעורך דין או בחברה המתמחה בפונדקאות ברוסיה, אשר מקפידה להתעדכן בחקיקות החדשות, בהגבלות ובפרטים הנוספים.

מי יכולה / יכולים להיעזר בהליכי פונדקאות ברוסיה?

החוק הרוסי מגדיר מספר קווים מנחים המתווים את הנשים / הזוגות הזכאים למעבר תהליך פונדקאות ברוסיה. על פיהם האם המיועדת חייבת להיות באחד מהמצבים הבאים:

 • קיומם של מומים מולדים / נרכשים במבנהו של הרחם או בצוואר הרחם.
 • קיומן של בעיות חמורות במבנה שכבת רירית ברחם המונעות את היקלטותם של עוברים.
 • היסטוריה של לפחות שלושה הריונות אשר הסתיימו בהפלה.
 • מצבים של היעדר רחם או אובדן איברי רביה כתוצאה מפגמים מולדים או ממחלות.
 • היסטוריה של לפחות שלוש הפריות מבחנה שלא הסתיימו בהיריון, למרות החדרתם לרחם של עוברים באיכות גבוהה.

בניגוד למדינות מסוימות בהן מדובר בתחום מתפתח, ובניגוד למדינות אחרות, בהן חקיקה פתאומית שינתה את המצב וסגרה את אופציית הפונדקאות בהן לזוגות ולבודדים שאינם תושבי המדינה, פונדקאות ברוסיה הינה תחום רפואי יציב ומפותח, אשר מכניס למדינה סכומי כסף נאים בכל שנה. משכך, ברור למדי, כי לכל הצדדים הנוגעים בדבר יש אינטרס להמשיך ולעסוק בכך, ובשורה התחתונה – המצב הוא לטובת כל המעורבים, במיוחד – ההורים המיועדים.