בחירת אם פונדקאית – על מה צריך לחשוב

בני זוג אשר עומדים בצומת הזו כשהם מבינים שהדרך שלהם להורות תצטרך לעבור דרך רחמה של אם פונדקאית, מוצאים את עצמם בלבטים לא פשוטים. איך יבחרו את האם הפונדקאית? מהם השיקולים אותם הם חייבים לקחת בחשבון? האם כדאי לבחור אישה שכבר שימשה פעם כפונדקאית? האם כדאי לחפש אישה רגישה וחמה לצורך כך או שמא להיפך, אישה שלא תיקשר לעובר מבחינה רגשית? מלבד כל השאלות הללו ישנו גם הפן ההלכתי שיש לתת עליו את הדעת. על פי רוב, בני הזוג לא ירצו להביא ילד שייחשב בסופו של דבר כממזר. ישנה גם השאלה האם אפשר להיעזר באם פונדקאית שהיא גויה או שמא אולי אפילו עדיף הדבר. אז עולה השאלה של גירות לאחר הלידה. ישנה גם השאלה האם יש לערוך פדיון הבן לתינוק שנולד אצל אם פונדקאית בהיריון ראשון שלה.

בקיצור, הרבה שאלות והרבה לבטים שיש לתת עליהם את הדעת לפני שיוצאים לדרך.

מהם הפרמטרים המרכיבים את החוק בעניין פונדקאות?

למעשה ישנם מספר פרמטרים אשר אלו קובעים איך וכיצד תיבחרנה המועמדות לתפקיד. בכל מדינה ישנם הפרמטרים שלהם ואלו מרכיבים את חוקי הפונדקאות. מדובר בתנאי הסף כאשר חלקם נועדו על מנת לבחון את ההתאמה המושלמת של האם הפונדקאית לצרכים של ההורים המיועדים.

בפועל, אמורה כל אישה שמבקשת לשמש כאם פונדקאית והיא רוצה להיכנס אל מאגר הפונדקאיות לענות על שורה של קריטריונים שנקבעו באותה מדינה בה היא מבקשת להירשם.

  • גיל הפונדקאית – אחד הקריטריונים המשמעותיים ביותר מתייחס לגילה של האם המועמדת. ברוב המדינות הגיל נע בין 22 ועד ל – 38.
  • מצב משפחתי – עד לא מזמן הייתה דרישה חד משמעית כי האם הנושאת לא תהיה אישה נשואה. היא יכולה להיות גרושה או אלמנה. אך בשנים האחרונות אנחנו עדים לשינוי בדבר, כאשר במדינות רבות החלו לאשר גם את הפונדקאות לנשים נשואות.
  • דת – לא בכל מדינה ישנו דגש על הדת של האם הנושאת, אך בחלק מהמדינות כמו לדוגמא בישראל, אמורה האם הנושאת להיות בת אותה דת כמו ההורים המיועדים.
  • אישה שכבר ילדה בעבר – קריטריון סף שהוא די מרכזי במרבית המדינות הוא כי על האישה להיות עם עבר של לידה אחת לפחות אשר התנהל בהצלחה. גם אישה שעברה ניתוחים קיסריים עשויה לשמש אם פונדקאית כאשר ישנה הגבלה כי לא יהיו אלו יותר משני ניתוחים כאלה.

כל הפרמטרים אותם מנינו לעיל, הם בעצם כבר קבועים בחוק כך שבני הזוג לא אמורים להתלבט לגביהם. אחרי כל אלו, עדיין נותרות די שאלות ותהיות אשר עליהם בני הזוג אמורים לתת את הדעת.

בני זוג שפונים אל סוכנות מסודרת על מנת שיתאימו להם את האם הפונדקאית, יקבלו מתוך המאגר 2-3 נשים שמהוות מועמדות פוטנציאליות. בני הזוג אמורים לבחור מתוך השלושה את האם שנראית להם הכי מתאימה לתפקיד.

מוכנות פסיכולוגית של האם הפונדקאית

חשוב לדעת כי המועמדות מגיעות רק לאחר שהן עברו את כל הבדיקות מבחינה רפואית ומבחינה פסיכולוגית על מנת לוודא כי הן אכן מתאימות לתפקיד.

איך בודקים את המוכנות הפסיכולוגית של האם הפונדקאית?

על פי רוב עוברות הנשים המיועדות שלושה עד ארבעה מפגשים עם פסיכולוגית. הפסיכולוגית מבקשת לבדוק ולוודא כי האישה המיועדת למדה על התהליך והיא הקדישה מספיק מחשבה עד שהיא הגיעה להחלטה כי היא אכן מעוניינת לעבור את התהליך.

ברוב רובם של המקרים נובע הרצון לשמש כאם פונדקאית בעקבות מצוקה כלכלית. על כן חשוב מאוד לוודא כי האם הפונדקאית יודעת ומבינה לקראת מה היא צועדת ומה היא בעצם הולכת לעשות. אחרי הכול מדובר במסע לא פשוט שעשוי לעיתים לארוך זמן רב. הוא גם מורכב מטיפולים רפואיים לא כל כך קלים או פשוטים. האישה תעבור שינויים פיזיים משמעותיים מאוד הטומנים בחובם גם סיכונים אל מעטים.

ישנה גם הסוגייה של האחריות כלפי ההיריון כי ישנם אפוטרופוסים על הילד שייוולד.

מעבר לכך יש לתת את הדעת על הסוגייה של הפרידה מהעובר בסיומו של התהליך.

קורה לא פעם כי במהלך הפגישות נשים מתחרטות ואינן מעוניינות להיכנס לכל התהליך המורכב.

איך יבחרו ההורים המיועדים את האם הפונדקאית?

חשוב להדגיש כי בישראל אין הרבה מקום לבחירה. אין הרבה מועמדות לפונדקאות וההורים יקבלו את המועמדת על פי תור שרירותי בלי יכולת בחירה. הם יכולים אמנם לסרב למועמדת שהם קבלו אך הם לא יקבלו רשימה שממנה הם יוכלו לבחור.

במדינות בהם המאגר גדול יותר, יוכלו ההורים לבחור מתוך כמה אפשרויות את המועמדת שנראית להם הכי מתאימה. על פי רוב ייערכו פגישות בין ההורים המיועדים לבין הנשים המיועדות המוצעות להם. הם יוכלו לבדוק האם נוצרת ביניהם כימיה והיא עונה על הדרישות ועל הצרכים של ההורים המיועדים.

הפגישה תכלול שיחת היכרות ראשונית כאשר במהלך השיחה יתברר האם יש תיאום ציפיות בין הצדדים. כמו כן יבקשו ההורים המיועדים לבדוק איך המועמדת מתייחסת לסוגיית הפונדקאות. האם היא חשה מחויבת להליך והיא מבינה כי לא מדובר אך ורק בהליך כלכלי עבורה. כמו כן ישנם הורים שחשוב להם כי האם תהיה חמה ורגישה כי הם מאמינים כי הדבר יתרום להצלחת ההיריון.

מנגד יש הורים שמעדיפים כי האישה תהיה עניינית ואולי אפילו אדישה על מנת שהיא לא תיקשר מבחינה רגשית לעובר, עובדה שתקשה על הפרידה מהעובר.

יש הורים שחשוב להם כי האם הפונדקאית תהיה בעלת ניסיון עם עבר של פונדקאות כי כך הם חשים שהתהליך יהיה מוצלח יותר.

בכל מקרה כדאי לזכור כי היכרות אישית תורמת רבות ויוצרת אמון וסימפטיה התורמים לכל התהליך.